I.S.U.J. Iași

INFORMARE

În contextul implementării măsurilor de prevenire a răspândirii Coronavirusului (COVID 19), Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Mihail Grigore Sturdza” Iaşi face următoarele precizări referitoare la modalitatea de lucru cu publicul, astfel:

  • solicitanţii au posibilitatea de a depune documentaţiile tehnice de avizare/autorizare în format electronic, acestea fiind însoţite de semnăturile electronice a factorilor implicaţi pe adresa de e-mail: avizare-autorizare@isujis.ro;
  • solicitările de puncte de vedere, asistenţa tehnică de specialitate sau orice altă activitate care nu necesită prezenţa fizică în teren pentru activităţile de avizare/autorizare se va solicita în scris şi vor fi transmise în format electronic pe adresa de e-mail: avizare-autorizare@isujis.ro;
  • depunerea/ridicarea documentaţiilor tehnice de avizare/autorizare se va face de luni până vineri doar după o programare telefonică la numărul 0232.707.758. Recomandăm ca această programare să se facă în intervalul orar 8.30 – 10.30;
  • răspunsul la solicitări va fi transmis în format electronic, pe adresele de contact menţionate în solicitare.

  • Informare COVID -19, Grupul de Comunicare Strategică, 18 ianuarie, ora 13.00

    Până astăzi, 18 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 695.153 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

    625.449 de pacienți au fost declarați vindecați.

    În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.509 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

    Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
    1.Alba13191251,96
    2.Arad15072221,68
    3.Argeș19774181,43
    4.Bacău17883551,73
    5.Bihor19232432,09
    6.Bistrița-Năsăud791611,4
    7.Botoșani9138201,58
    8.Brașov27326352,71
    9.Brăila9031101,92
    10.Buzău8755100,84
    11.Caraș-Severin7251242,21
    12.Călărași6861121,39
    13.Cluj33465883,73
    14.Constanța288041752,76
    15.Covasna53691,1
    16.Dâmbovița15918191,48
    17.Dolj16666671,69
    18.Galați17915832,23
    19.Giurgiu6977201,53
    20.Gorj543580,9
    21.Harghita559130,71
    22.Hunedoara12751151,74
    23.Ialomița7354111,44
    24.Iași29933391,28
    25.Ilfov27127954,16
    26.Maramureș12298862,64
    27.Mehedinți536571,04
    28.Mureș16035281,31
    29.Neamț12002331,5
    30.Olt1017870,63
    31.Prahova25282131,26
    32.Satu Mare77411,7
    33.Sălaj672171,85
    34.Sibiu17949211,63
    35.Suceava17487631,91
    36.Teleorman8539171,72
    37.Timiș299951324,44
    38.Tulcea5865111,32
    39.Vaslui11453121,76
    40.Vâlcea10617121,61
    41.Vrancea750860,76
    42.Mun. București11341511623,55
    43.Cazuri noi nealocate pe județe1968-1006 
     TOTAL695.1531.509 

    *Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

    Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

    Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 427 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

     Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
    1ALBA13
    2ARAD5
    3ARGEŞ8
    4BACĂU10
    5BIHOR10
    6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
    7BOTOŞANI5
    8BRĂILA 
    9BRAŞOV5
    10BUZĂU4
    11CĂLĂRAŞI 
    12CARAŞ-SEVERIN1
    13CLUJ5
    14CONSTANŢA90
    15COVASNA1
    16DÂMBOVIŢA8
    17DOLJ2
    18GALAŢI14
    19GIURGIU 
    20GORJ3
    21HARGHITA5
    22HUNEDOARA3
    23IALOMIŢA5
    24IAŞI12
    25ILFOV20
    26MARAMUREŞ9
    27MEHEDINŢI1
    28MUNICIPIUL BUCUREŞTI85
    29MUREŞ19
    30NEAMŢ1
    31OLT6
    32PRAHOVA9
    33SĂLAJ 
    34SATU MARE 
    35SIBIU3
    36SUCEAVA20
    37TELEORMAN2
    38TIMIŞ17
    39TULCEA4
    40VÂLCEA7
    41VASLUI12
    42VRANCEA3
     TOTAL427

    Până astăzi, 17.271 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

    În intervalul 17.01.2021 (10:00) – 18.01.2021 (10:00) au fost raportate 50 de decese (28 bărbați și 22 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Bistrița-Năsăud, Caraș-Severin, Cluj, Galați, Maramureș, Neamț, Olt, Sibiu, Suceava,  Timiș, Vaslui, Vâlcea și București.

    Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 decese la categoria de peste 80 de ani.

    44 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,  1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

    În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.710. Dintre acestea, 1.084 sunt internate la ATI.

    Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.170.357 de teste RT-PCR și 46.176 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.808 teste RT-PCR (4.303 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.505 la cerere) și 3.093 de teste rapide antigenice.

    Pe teritoriul României, 36.522 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.406 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 61.762 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 121 de persoane.

    În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.407 apeluri la numărul unic de urgență 112.

    Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 17 ianuarie, 5.551 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.309.875 de lei.

    De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 6 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

    Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

    Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

    În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 7.440 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.941 în Italia, 1.515 în Spania, 173 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.110 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  131 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 36 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 12 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 95 în Irlanda și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Singapore, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 136 de cetățeni români aflați în străinătate, 33 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

    Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

    Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

    Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

    În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

    În intervalul 7-14 ianuarie 2021, au fost raportate 16.938.330 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

    Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

    Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

    ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
    Regatul Unit3.072.349 (+418.570) 81.431  (+6.407)        7.042     (+180)
    Franţa2.783.256  (+127.528) 67.750   (+2.713)    215.269   (+1.272)
    Italia2.276.491 (+121.045) 78.755  (+3.423) 1.745.726  (+16.510)
    Spania2.111.782 (+152.938) 52.275  (+1.197)    150.376               –
    Germania1.921.024 (+145.511) 40.686  (+6.112) 1.709.540  (+29.061)

    Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

     
    SITUAȚIE GLOBALĂ LA 17 IANUARIE 2021
    CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
    89.802.096 (+5.269.272)1.940.529 (+94.932)52.332.241    (+318.090)  

    * conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

    ** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 7-14 ianuarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 16 – 17 ianuarie 2021.

    *** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

    Grupul de Comunicare Strategică

  • INTERVENŢIILE POMPIERILOR IEŞENI ÎN WEEKEND

    Pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Mihail Grigore Sturdza” al județului Iaşi au intervenit la următoarele misiuni.

    Incendii

    • În data de 15.01.2021, ora 09:12, echipaje din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași au intervenit în localitatea Vișani, comuna Bârnova, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință individuală. În urma incendiului a ars un perete din lemn pe o suprafață de aproximativ 5 metri pătraţi și s-a degradat planșeul din lemn al locuinței pe o suprafață de aproximativ 25 metri pătraţi. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum amplasat necorespunzător ori neprotejat termic față de materialele combustibile.
    • În data de 15.01.2021, ora 11:37, echipaje din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași au intervenit în localitatea Valea Lupului, comuna Valea Lupului, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la o clădire cu funcțiuni mixte. În urma incendiului a fost arsă șarpanta acoperișului pe o suprafață de aproximativ 0,5 metri pătraţi. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum amplasat necorespunzător ori neprotejat termic față de materialele combustibile.
    • În data de 16.01.2021, ora 04:20, echipaje din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași au intervenit în localitatea Slobozia, comuna Voinești, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la trei locuințe alipite. În urma incendiului s-au constatat următoarele: 
      • primul imobil, compus din 2 camere și un hol, a ars în totalitate; 
      • la cel de-al doilea imobil, au ars mansarda formată din 3 încăperi și o terasă închisă, tâmplăria a 3 uși și 4 ferestre, 3 paturi, 2 aparate electrocasnice și aproximativ 400 kilograme de materiale textile și s-a degradat zugrăveala interioară; 
      • la cel de-al treilea imobil, au ars tâmplăria a 4 ferestre de la parter și mansardă, un perete din lemn pe o suprafață de aproximativ 5 metri pătraţi și s-a degradat planșeul din lemn al locuinței pe o suprafață de aproximativ 25 metri pătraţi. 

    Cauza probabilă de producere a incendiului a fost utilizarea unui mijloc de încălzire supraîncălzit.

    • În data de 16.01.2021, ora 17:50, echipaje din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași au intervenit în localitatea Stânca, comuna Comarna, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință individuală. În urma incendiului a ars lambriul pe o suprafață de aproximativ 0,5 metri pătraţi. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum amplasat necorespunzător ori neprotejat termic față de materialele combustibile.
    • În data de 16.01.2021, ora 21:03, echipaje din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași au intervenit în localitatea Bârnova, comuna Bârnova, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință individuală. În urma incendiului au ars astereala din lemn a acoperișului pe o suprafață de aproximativ 70 metri pătraţi, aproximativ 2 metri cubi de material lemnos, aproximativ 10 metri pătraţi de tavan din lemn și s-au degradat tavanul din lemn pe o suprafață de aproximativ 60 metri pătraţi, mai multe piese de mobilier precum și finisajele interioare ale locuinței. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum amplasat necorespunzător ori neprotejat termic față de materialele combustibile.
    • În data de 17.01.2021, ora 01:03, echipaje din cadrul Secției de Pompieri Pașcani au intervenit în municipiul Pașcani, strada Libertății, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință individuală. În urma incendiului a ars acoperișul din lemn și învelitoare din plăci de azbociment pe o suprafață de aproximativ 4 metri pătraţi și s-a degradat pe o suprafaţă de încă 6 metri pătraţi. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum amplasat necorespunzător ori neprotejat termic față de materialele combustibile.
    • În data de 17.01.2021, ora 05:20, echipaje din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași au intervenit în localitatea Bohotin, comuna Răducăneni, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință individuală. În urma incendiului a ars acoperișul tip șarpantă pe astereală din lemn și învelitoare din tablă, pe o suprafață de aproximativ 60 metri pătraţi și s-au degradat restul acoperișului, pe o suprafață de aproximativ 30 metri pătraţi, tavanul din scândură pe o suprafață de aproximativ 40 metri pătraţi, instalația electrică ce deservea podul, pordoseala din lemn pe o suprafață de aproximativ 16 metri pătraţi, precum și coșul de fum. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum amplasat necorespunzător ori neprotejat termic față de materialele combustibile.
    • În data de 17.01.2021, ora 08:31, echipaje din cadrul Secției de Pompieri Târgu Frumos au intervenit în localitatea Brăești, comuna Brăești, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la coșul de fum al unei locuințe individuale. În urma incendiului s-a deteriorat canalul de fum pe o lungime de aproximativ 2 metri și a ars funinginea din acesta. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum necurățat de funingine.
    • În data de 17.01.2021, ora 11:18, un echipaj din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași a intervenit în localitatea Ciurea, comuna Ciurea, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism. În urma incendiului, autoturismul a fost distrus în totalitate. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost un conductor electric defect ori neizolat corespunzător.
    • În data de 17.01.2021, ora 15:32, un echipaj din cadrul Punctului de Lucru Hârlău al Secției de Pompieri Târgu Frumos a intervenit în localitatea Deleni, comuna Deleni, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la coșul de fum al unei locuințe individuale. În urma incendiului au ars astereala din lemn a acoperișului pe o suprafață de aproximativ un metru pătrat și funinginea din acesta. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum necurățat de funingine.
    • În data de 17.01.2021, ora 16:05, echipaje din cadrul Secției de Pompieri Târgu Frumos au intervenit în localitatea Albești, comuna Brăești, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la coșul de fum al unei locuințe individuale. În urma incendiului au ars astereala din lemn a acoperișului pe o suprafață de aproximativ 1,5 metri pătraţi și funinginea din acesta. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum necurățat de funingine.
    • În data de 17.01.2021, ora 17:16, echipaje din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași au intervenit în localitatea Vlădeni, comuna Vlădeni, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință individuală. În urma incendiului a ars acoperișul tip șarpantă pe astereală din lemn și învelitoare din tablă pe o suprafață de aproximativ 30 metri pătraţi și s-au degradat tencuiala decorativă a locuinței pe o suprafață de aproximativ 20 metri pătraţi și tavanul unei încăperi pe o suprafață de aproximativ 9 metri pătraţi. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum amplasat necorespunzător ori neprotejat termic față de materialele combustibile.
    • În data de 17.01.2021, ora 19:23, echipaje din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași au intervenit în localitatea Aroneanu, comuna Aroneanu, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință individuală. În urma incendiului au ars acoperișul tip șarpantă pe astereală din lemn și învelitoare din tablă pe o suprafață de aproximativ 120 metri pătraţi, grinzile acoperișului, izolația din polistiren pe o suprafață de aproximativ 20 metri pătraţi, aproximativ 12 metri cubi de material lemnos, tâmplăria a 4 ferestre și 3 uși și s-au degradat tencuiala decorativă a locunței și instalația electrică. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum amplasat necorespunzător ori neprotejat termic față de materialele combustibile.
    • În data de 17.01.2021, ora 21:14, un echipaj din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași a intervenit în localitatea Valea Lupului, comuna Valea Lupului, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la coșul de fum al unei locuințe individuale. În urma incendiului au ars aproximativ un metru liniar de grindă din lemn și aproximativ un metru pătrat de tavan din lemn. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum amplasat necorespunzător ori neprotejat termic față de materialele combustibile.

    Intervenţii/misiuni

    • Având în vedere evoluția cazurilor de îmbolnăvire a populației cu virusul SARS-CoV-2, în perioada 15-18.01.2021echipaje din cadrul inspectoratului au executat 82 de misiuni de informare preventivă în județul Iași, ce au constat în difuzarea măsurilor ce trebuie respectate de către populație.
    • În perioada 15-18.01.2021, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 Pompieri Iași a executat, împreună cu reprezentanți ai Direcției de Sănătate Publică Iași, 6 misiuni pentru prelevarea de probe biologice la persoanele suspecte de infectare cu virusul SARS-CoV-2.
    • În perioada 15-18.01.2021, echipaje din cadrul inspectoratului au executat 14 misiuni de patrulare, în localitățile urbane din judeţul Iași, în vederea identificării, preluării și tranportul persoanelor fără adăpost găsite pe stradă, către spațiile special amenajate de autoritățile locale.
    • În data de 15.01.2021, ora 11:36, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, Aleea Tudor Neculai, pentru transport persoană supraponderală, de la domiciliul acesteia la o unitate spitalicească.
    • În data de 15.01.2021, ora 19:28, echipaje din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași au intervenit în municipiul Iași, Baza de Agrement Ciric, pentru salvarea unei persoane de sex feminin de la înec. Victima a fost salvată și extrasă, în stare conștientă și predată ulterior echipajului medical care a transportat-o după acordarea asistenței medicale de urgență, la Unitatea de Primiri Urgenţe din cadrul Spitalului Clinic Județean  de Urgență ,,Sf. Spiridon” Iași.  
    • În data de 15.01.2021, ora 20:28, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași a intervenit pentru transportul interclinic al unei persoane, de la Spitalul Clinic Județean de Urgență ,,Sf. Spiridon” Iași la Spitalul Clinic ,,Dr. C. I. Parhon” Iași.
    • În data de 16.01.2021, ora 12:00, un echipaj din cadrul inspectoratului a executat o misiune de transport materiale de protecție personal, de la Depozitul de Rezerve Proprii din localitatea Mizil, judetul Prahova.
    • În data de 16.01.2021, ora 12:33, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, strada Vasile Lupu, în sprijinul unui echipaj al Serviciului de Ambulanţă Judeţean Iaşi, pentru transport persoană supraponderală.
    • În data de 16.01.2021, ora 22:50, un echipaj din cadrul Secției de Pompieri Târgu Frumos a intervenit în comuna Ion Neculce, localitatea Războieni, judeţul Iași, pentru asigurarea măsurilor specifice la o avarie a unei conducte de alimentare cu gaz natural, produse în urma unui accident rutier fără victime.
    • În data de 17.01.2021, ora 09:13, un echipaj din cadrul  Secției de pompieri Târgu Frumos a intervenit în oraşul Târgu Frumos, pentru salvarea și degajarea unei pisici rămasă blocată pe o schelă.
    • În data de 17.01.2020, ora 21:40, echipajul CBRNe din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași a intervenit pentru colectarea lichidului termometric scurs din tubul capilar al unui termometru medical, pe pardoaseala unei locuințe din localitatea Oțeleni, comuna Oțeleni, judeţul Iași.

    Intervenții pentru acordarea asistenței medicale de urgență, prim ajutor calificat

    • Echipajele SMURD au intervenit la 71 de cazuri medicale.

    Compartimentul Informare şi Relaţii Publice

  • Informare COVID -19, Grupul de Comunicare Strategică, 15 ianuarie, ora 13.00

    Până astăzi, 15 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 688.270 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

    618.673 de pacienți au fost declarați vindecați.

    În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.353 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

    Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
    1.Alba13060571,94
    2.Arad14939771,56
    3.Argeș19664481,46
    4.Bacău17639851,6
    5.Bihor19064652,07
    6.Bistrița-Năsăud7854261,37
    7.Botoșani9005631,49
    8.Brașov270721012,61
    9.Brăila8971611,91
    10.Buzău8698180,81
    11.Caraș-Severin7139462,17
    12.Călărași6797351,31
    13.Cluj331192943,93
    14.Constanța284921062,81
    15.Covasna5344251,2
    16.Dâmbovița15785411,76
    17.Dolj164841091,63
    18.Galați177311352,5
    19.Giurgiu6892151,68
    20.Gorj5383290,87
    21.Harghita5549100,64
    22.Hunedoara12596451,62
    23.Ialomița7314441,52
    24.Iași296131381,21
    25.Ilfov268021514,56
    26.Maramureș120871572,53
    27.Mehedinți5319151,05
    28.Mureș15916381,31
    29.Neamț11888651,44
    30.Olt10108310,77
    31.Prahova25146631,31
    32.Satu Mare7660731,49
    33.Sălaj6655291,74
    34.Sibiu17840411,71
    35.Suceava172181841,81
    36.Teleorman8459451,68
    37.Timiș294822594,24
    38.Tulcea5818261,51
    39.Vaslui11352721,75
    40.Vâlcea10493521,63
    41.Vrancea7468410,78
    42.Mun. București1110964693,44
    43.Cazuri noi nealocate pe județe3259-131 
     TOTAL688.2703.353 

    *Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

    Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

    Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 788 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

     Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
    1ALBA11
    2ARAD13
    3ARGEŞ15
    4BACĂU15
    5BIHOR10
    6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
    7BOTOŞANI10
    8BRĂILA11
    9BRAŞOV16
    10BUZĂU4
    11CĂLĂRAŞI7
    12CARAŞ-SEVERIN14
    13CLUJ41
    14CONSTANŢA67
    15COVASNA5
    16DÂMBOVIŢA10
    17DOLJ9
    18GALAŢI16
    19GIURGIU5
    20GORJ7
    21HARGHITA6
    22HUNEDOARA26
    23IALOMIŢA11
    24IAŞI36
    25ILFOV34
    26MARAMUREŞ11
    27MEHEDINŢI2
    28MUNICIPIUL BUCUREŞTI142
    29MUREŞ17
    30NEAMŢ12
    31OLT18
    32PRAHOVA4
    33SĂLAJ8
    34SATU MARE15
    35SIBIU9
    36SUCEAVA65
    37TELEORMAN5
    38TIMIŞ48
    39TULCEA4
    40VÂLCEA14
    41VASLUI9
    42VRANCEA2
     TOTAL788

    Până astăzi, 17.098 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

    În intervalul 14.01.2021 (10:00) – 15.01.2021 (10:00) au fost raportate 63 de decese (40 bărbați și 23 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Brăila, Bistrița-Năsăud,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Ilfov.

    Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani.

    60 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

    În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.635. Dintre acestea, 1.091 sunt internate la ATI.

    Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.129.855 de teste RT-PCR și 35.282 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.626 teste RT-PCR (14.620 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.006 la cerere) și 5.453 teste rapide antigenice.

    Pe teritoriul României, 33.519 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.599 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 68.663 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 89 de persoane.

    În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.398 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 572 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

    Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 14 ianuarie, 4.858 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 756.300 de lei.

    De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

    Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

    Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

    În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 7.396 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.941 în Italia, 1.487 în Spania, 173 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.110 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  131 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 36 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 12 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 79 în Irlanda și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Singapore, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 135 de cetățeni români aflați în străinătate, 33 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 3 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

    Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

    Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

    Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

    În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

    În intervalul 7-14 ianuarie 2021, au fost raportate 16 938 330 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

    Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

    Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

    ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
    Regatul Unit3.072.349 (+418.570) 81.431  (+6.407)        7.580      (+150)
    Franţa2.783.256  (+127.528) 67.750   (+2.713)    212.728   (+1.130)
    Italia2.276.491 (+121.045) 78.755  (+3.423) 1.694.051  (+20.115)
    Spania2.111.782 (+152.938) 52.275  (+1.197)    150.376               –
    Germania1.921.024 (+145.511) 40.686  (+6.112) 1.661.394  (+20.712)

    Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

     
    SITUAȚIE GLOBALĂ LA 14 IANUARIE 2021
    CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
    89.802.096 (+5.269.272)1.940.529  (+94.932)51.365.721    (+370.910)  

    * conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

    ** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 7-14 ianuarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 13 – 14 ianuarie 2021.

    *** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

    Grupul de Comunicare Strategică

  • INTERVENŢIILE POMPIERILOR IEŞENI ÎN ULTIMELE 24 ORE

    Pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Mihail Grigore Sturdza” al județului Iaşi au intervenit la următoarele misiuni.

    Incendii

    • În data de 14.01.2021, ora 18:00, echipaje din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași au intervenit în localitatea Lunca Cetățuii, comuna Ciurea, județul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință individuală.În urma incendiului a ars acoperișul cu astereală de lemn și învelitoare din tablă pe o suprafață de aproximativ 200 metri pătrați. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum neprotejat termic față de materiale combustibile.
    • În data de 15.01.2021, ora 02:56Detașamentul 1 de Pompieri Iași a intervenit în strada Barbu Lăutaru, pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință individuală. Au ars aproximativ 100 de metri pătrați de acoperiș și astereală din lemn, două camere de locuit și 3 metri cubi de lemn. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum neprotejat termic față de materiale combustibile.

    Intervenţii/misiuni

    • Având în vedere evoluția cazurilor de îmbolnăvire a populației cu virusul SARS-CoV-2, în data de 14.01.2021echipaje din cadrul inspectoratului au executat 23 de misiuni de informare preventivă în județul Iași, ce au constat în difuzarea măsurilor ce trebuie respectate de către populație.
    • În data de 14.01.2021echipajul ATPVM din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași a executat misiune de transport pacienți confirmați cu COVID-19, către unități spitalicești din municipiul Iași.
    • În data 14.01.2021, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 Pompieri Iași a executat, împreună cu reprezentanți ai Direcției de Sănătate Publică Iași, 2 misiuni pentru prelevarea de probe biologice la persoanele suspecte de infectare cu virusul SARS-CoV-2.
    • În data de 14.01.2021, ora 10:28, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, în sprijinul unui echipaj al Serviciului de Ambulanță Judeţean Iaşi, pentru transport persoană supraponderală.
    • În data de 14.01.2021, ora 14:11, echipaje din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași au intervenit în municipiul Iași, pentru deblocarea ușii unui apartament. După realizarea accesului în imobil, proprietara, în vârstă de 83 de ani, a fost evaluată medical și transportată la Spitalul „Sf. Spiridon”, de către echipajul de prim ajutor.
    • În data de 14.01.2021, ora 17:50, un echipaj din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, strada Cerna, pentru deblocarea ușii unui apartament. După realizarea accesului în imobil, proprietarul, în vârstă de 71de ani, a fost găsit conștient, fiind ulterior predat pentru evaluare medicală către un ehipaj al Serviciului de Ambulanță Judeţean Iaşi.
    • În data de 14.01.2021echipajul C.B.R.Ne din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași a executat 2 misiuni de decontaminare a autospecialelor și echipamentelor specifice.

    Intervenții pentru acordarea asistenței medicale de urgență, prim ajutor calificat

    • Echipajele SMURD au intervenit la 25 de cazuri medicale.

    Compartimentul Informare şi Relaţii Publice

  • Tabel cu rezultatele finale concurs – ofițer Serviciul Logistic (Compartiment Patrimoniu Imobiliar)

Voluntar la pompieri
Voluntar la pompieri

Instructiuni privind organizarea si desfasurarea activitatii de voluntariat Astfel, persoanele selectate pentru activitatea de voluntariat vor participa la programe de instruire constând în: noțiuni de bază în domeniul situațiilor de urgență, cursuri de prim ajutor, cursuri de pregătire pentru intervenţia în situaţii de urgenţă ( stingere incendii, căutare-salvare). După absolvirea cursului corespunzător şi efectuarea unui număr stabilit de ore de voluntariat (între 240 şi 720), voluntarii vor putea participa, împreună cu echipajele Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă al judeţului Iaşi la: activități de ajutor umanitar și de transmitere a mesajelor preventive, utilizarea noţiunilor de bază în acordarea primului ajutor calificat, misiuni de intervenție. Cei care doresc să desfăşoare activităţi de voluntariat alături de salvatorii ieşeni trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:

  • vârsta cuprinsă între 16 şi 65 de ani;
  • apt din punct de vedere medical;
  • să nu fi fost condamnat pentru săvârşirea de infracţiuni cu intenţie;
  • să nu fi pierdut anterior calitatea de voluntar în cadrul serviciilor Inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă.

Dosarul candidatului trebuie să conţină:

  • cererea de înscriere (formularul poate fi descărcat de pe site-ul www.isujis.ro);
  • certificat de cazier judiciar (doar pentru persoanele care au vârsta de peste 18 ani);
  • copie după actul de identitate;
  • aviz psihologic cu mențiunea „Apt pentru desfasurarea activitatilor de voluntariat”;
  • act doveditor al ultimelor studii absolvite sau în curs de desfăşurare;
  • adeverinţă medicală cu menţiunea „apt pentru efort fizic” sau „apt pentru muncă”;
  • acordul părinţilor/tutorelui legal, doar pentru persoanele care au vârsta sub 18 ani.

Detalii suplimentare referitoare la activitatea de voluntariat pot fi obţinute accesând site-ul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă www.igsu.ro sau al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Mihail Grigore Sturdza” al judeţului Iaşi www.isujis.ro, precum şi la nr. de telefon: 0232.41.21.21. COMPARTIMENTUL INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICE


Materiale descărcabile

  1. Instructiuni-privind-organizarea-si-desfasurarea-activitatii-de-voluntariat.pdf
  2. Acordul-parintilor.doc
  3. Cerere-de-inscriere-voluntar.doc

–>

Accessibility