I.S.U.J. Iași

info

INFORMARE

În contextul implementării măsurilor de prevenire a răspândirii Coronavirusului (COVID 19), Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Mihail Grigore Sturdza” Iaşi face următoarele precizări referitoare la modalitatea de lucru cu publicul, astfel:

solicitanţii au posibilitatea de a depune documentaţiile tehnice de avizare/autorizare în format electronic, acestea fiind însoţite de semnăturile electronice a factorilor implicaţi pe adresa de e-mail: avizare-autorizare@isujis.ro;

solicitările de puncte de vedere, asistenţa tehnică de specialitate sau orice altă activitate care nu necesită prezenţa fizică în teren pentru activităţile de avizare/autorizare se va solicita în scris şi vor fi transmise în format electronic pe adresa de e-mail: avizare-autorizare@isujis.ro;

depunerea/ridicarea documentaţiilor tehnice de avizare/autorizare se va face de luni până vineri doar după o programare telefonică la numărul 0232.707.758. Recomandăm ca această programare să se facă în intervalul orar 8.30 – 10.30;

răspunsul la solicitări va fi transmis în format electronic, pe adresele de contact menţionate în solicitare.


  • Informații COVID-19 23.02.2021 Informare COVID -19, Grupul de Comunicare Strategică, 23 februarie, ora 13.00

    Până astăzi, 23 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 784.711 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

    728.252 de pacienți au fost declarați vindecați.

    În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.382 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

    Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
    1.Alba15225742,05
    2.Arad16918721,37
    3.Argeș20926410,57
    4.Bacău19983451,09
    5.Bihor20992760,79
    6.Bistrița-Năsăud8660330,75
    7.Botoșani10762521,12
    8.Brașov313231442,51
    9.Brăila9671180,6
    10.Buzău9430240,6
    11.Caraș-Severin8207220,88
    12.Călărași7537140,7
    13.Cluj389881282,41
    14.Constanța31559841,26
    15.Covasna5860190,68
    16.Dâmbovița175311011,08
    17.Dolj19031351,48
    18.Galați20031670,94
    19.Giurgiu7663210,83
    20.Gorj6610551,48
    21.Harghita6134280,57
    22.Hunedoara15213931,98
    23.Ialomița8113290,8
    24.Iași33117830,77
    25.Ilfov30681792,36
    26.Maramureș163331693,04
    27.Mehedinți5933190,73
    28.Mureș17740130,89
    29.Neamț13710460,94
    30.Olt11187260,75
    31.Prahova27042290,66
    32.Satu Mare9560941,69
    33.Sălaj7791281,52
    34.Sibiu19689561,51
    35.Suceava20650811,21
    36.Teleorman9685261,11
    37.Timiș374072874,1
    38.Tulcea6344220,64
    39.Vaslui12796390,9
    40.Vâlcea11655440,97
    41.Vrancea8113270,44
    42.Mun. București1269183362,32
    43.Cazuri noi nealocate pe județe1993*603 
     TOTAL784.7113.382 

    *Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

    Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

    Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 858 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

     Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
    1ALBA32
    2ARAD20
    3ARGEŞ14
    4BACĂU14
    5BIHOR7
    6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
    7BOTOŞANI23
    8BRĂILA4
    9BRAŞOV30
    10BUZĂU6
    11CĂLĂRAŞI7
    12CARAŞ-SEVERIN8
    13CLUJ18
    14CONSTANŢA43
    15COVASNA9
    16DÂMBOVIŢA11
    17DOLJ34
    18GALAŢI17
    19GIURGIU4
    20GORJ44
    21HARGHITA5
    22HUNEDOARA35
    23IALOMIŢA6
    24IAŞI44
    25ILFOV22
    26MARAMUREŞ14
    27MEHEDINŢI5
    28MUNICIPIUL BUCUREŞTI95
    29MUREŞ14
    30NEAMŢ31
    31OLT15
    32PRAHOVA12
    33SĂLAJ20
    34SATU MARE32
    35SIBIU14
    36SUCEAVA26
    37TELEORMAN9
    38TIMIŞ80
    39TULCEA4
    40VÂLCEA5
    41VASLUI6
    42VRANCEA18
     Total858

    Până astăzi, 20.013 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

    În intervalul 22.02.2021 (10:00) – 23.02.2021 (10:00) au fost raportate 119 decese (68 bărbați și 51 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

    Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 41 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de peste 80 de ani.

    118 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

    În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.463. Dintre acestea, 978 sunt internate la ATI.

    Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.904.761 de teste RT-PCR și 262.823 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.599 de teste RT-PCR (15.082 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.517 la cerere) și 9.381 teste rapide antigenice.

    Pe teritoriul României, 38.666 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.623 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.814 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 162 de persoane.

    În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.526 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 799 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

    Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 22 februarie, 5.528 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 947.300 de lei.

    De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

    Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

    Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

    În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 9.108 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.501 în Italia, 2.454 în Spania, 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.116 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 43 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore, 3 în Tunisia  și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 151 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 25 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

    Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

    Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

    Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

    În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

    În intervalul 11 – 18 februarie 2021, au fost raportate 21.113.083 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

    Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

    Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

    ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
    Regatul Unit4.038.078   (+78.294)117.166  (+4.368)      11.342         (+31)
    Franţa3.465.163  (+128.115) 81.814   (+2.849)    256.748      (+3411)
    Spania3.086.286    (+97.201) 65.449   (+3.154)    150.376           –
    Italia2.721.879    (+85.141) 93.577   (+2.304) 2.334.968    (+10.335)
    Germania2.338.987    (+50.442) 65.076   (+3.401) 2.212.439     (+8.329)

    Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

     
    SITUAȚIE GLOBALĂ LA 22 FEBRUARIE 2021
    CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
     109.206.497    (-)2.407.469  (-)63.038.301   (+204.342) 

    * conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

    ** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 11-18 februarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 21 – 22 februarie 2021.

    *** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

    Grupul de Comunicare Strategică

  • INTERVENŢIILE POMPIERILOR ÎN ULTIMELE 24 DE ORE

    Pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Mihail Grigore Sturdza” al județului Iaşi au intervenit la următoarele misiuni.

    Intervenţii pentru stingerea incendiilor

    • În data de 22.02.2021, ora 12:21, un echipaj din cadrul Secției de Pompieri Pașcani a intervenit în municipiul Pașcani, pentru stingerea unui incendiu de deșeuri textile. În urma incendiului au ars aproximativ 200 kilograme de materiale textile din interiorul unei tubulaturi de protecție a unei conducte de transport gaze naturale. Cauza probabilă de producere a incendiului a fostfocul deschis în spații deschise.
    • În data de 22.02.2021, ora 15:08, două echipaje din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași au intervenit în localitatea Valea Lupului, comuna Valea Lupului, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la acoperișul unei locuințe individuale. În urma incendiului au ars astereala acoperișului din lemn pe o suprafață de aproximativ 50 metri pătraţi, materialele combustibile din interiorul bucătăriei și s-au degradat tabla acoperișului pe o suprafață de aproximativ 60 metri pătraţi, tencuiala din bucătărie, 3 ferestre și o ușă metalică. Cauza probabilă de producere a incendiului a fostsistemul de încălzire amplasat necorespunzător față de materialele combustibile.

    Intervenţii/misiuni

    • Având în vedere evoluția cazurilor de îmbolnăvire a populației cu virusul SARS-CoV-2, în data de 22.02.2021, echipaje din cadrul inspectoratului au executat 34 de misiuni de informare preventivă în județul Iași, ce au constat în difuzarea măsurilor ce trebuiesc respectate de către populație.
    • În data de 22.02.2021, două echipaje din cadrul Detașamentelor 1 și 2 de Pompieri Iași au executat, împreună cu reprezentanți ai Direcției de Sănătate Publică Iași, 2 misiuni pentru prelevarea de probe biologice la domiciliul pacienților suspecți de infectare cu SARS-CoV-2.
    • În data de 22.02.2021, echipajul CBRNe din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași a executat omisiuni de decontaminare a autospecialelor şi echipamentelor specifice.
    • În data de 22.02.2021, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași a executat o misiune de recunoaștere în teren la un obiectiv din raionul de intervenție, din municipiul Iași, în vederea asigurării desfășurării în condiții de operativitate și eficiență, a operațiunilor de intervenție în cazul producerii unor situații de urgență.
    • În data de 22.02.2021, un echipaj din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași a executat o misiune de preluare a 2500 de teste rapide antigen COVID-19 de la Depozitul de Rezerve Proprii al I.G.S.U. din localitatea Mizil, județul Prahova, pentru transportarea si distribuirea la Spitalul Clinic de Recuperare Iași.
    • În data de 22.02.2021, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași a executat omisiune de transport a două cadre medicale, care au fost detașate în cadrul Centrului Național de Coordonare și Conducere a Intervenției din localitatea Ciolpani, judeţul Ilfov.
    • În data de 22.02.2021, ora 16:22, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, strada Lascăr Catargi, pentru degajarea și salvarea unei pisici rămasă blocată într-un copac. După ce a fost salvată, pisica a fost returnată proprietarilor.
    • În data de 22.02.2021, ora 20:27, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași a intervenit pentru asigurarea măsurilor specifice, în urma producerii unei avarii la un stâlp de linie electrică, aferent instalației publice de transport și distribuție a energiei electrice din municipiul Iași.
    • În data de 22.02.2021, ora 21:40, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, strada Amurgului, în sprijinul unui echipaj de Terapie Intensivă Mobilă S.M.U.R.D, pentru transport persoană supraponderală.

    Intervenții pentru acordarea asistenței medicale de urgență, prim ajutor calificat

    • Echipajele SMURD au intervenit la 37 de cazuri medicale.

    Compartimentul Informare şi Relaţii Publice

  • Anunț privind planificarea la evaluarea psihologică a candidaților la concursul de admitere la Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești – sesiunea martie-aprilie 2021
  • Informare COVID -19, Grupul de Comunicare Strategică, 22 februarie, ora 13.00

    Până astăzi, 22 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 781.329 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

    725.526 de pacienți au fost declarați vindecați.

    În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.634 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

    Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
    1.Alba15151202,04
    2.Arad16846411,44
    3.Argeș20885190,56
    4.Bacău19938501,13
    5.Bihor20916250,78
    6.Bistrița-Năsăud8627130,71
    7.Botoșani10710361,14
    8.Brașov31179362,46
    9.Brăila965360,61
    10.Buzău9406140,58
    11.Caraș-Severin8185100,95
    12.Călărași7523120,7
    13.Cluj388601382,52
    14.Constanța31475401,26
    15.Covasna58410,67
    16.Dâmbovița17430420,97
    17.Dolj189961011,37
    18.Galați19964260,93
    19.Giurgiu7642210,84
    20.Gorj6555291,41
    21.Harghita610680,54
    22.Hunedoara15120371,94
    23.Ialomița8084150,81
    24.Iași33034430,73
    25.Ilfov30602962,32
    26.Maramureș16164702,94
    27.Mehedinți5914130,74
    28.Mureș17727360,98
    29.Neamț13664100,94
    30.Olt11161210,79
    31.Prahova27013250,68
    32.Satu Mare9466191,7
    33.Sălaj7763151,5
    34.Sibiu19633731,42
    35.Suceava20569291,23
    36.Teleorman965961,18
    37.Timiș371201774,03
    38.Tulcea6322140,6
    39.Vaslui12757240,9
    40.Vâlcea11611500,93
    41.Vrancea808660,4
    42.Mun. București1265824552,36
    43.Cazuri noi nealocate pe județe1390*-287 
     TOTAL781.3291.634 

    *Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

    Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

    Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 307 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

     Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
    1ALBA17
    2ARAD9
    3ARGEŞ2
    4BACĂU4
    5BIHOR3
    6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
    7BOTOŞANI25
    8BRĂILA1
    9BRAŞOV1
    10BUZĂU4
    11CĂLĂRAŞI2
    12CARAŞ-SEVERIN 
    13CLUJ10
    14CONSTANŢA23
    15COVASNA 
    16DÂMBOVIŢA3
    17DOLJ 
    18GALAŢI8
    19GIURGIU2
    20GORJ17
    21HARGHITA4
    22HUNEDOARA3
    23IALOMIŢA1
    24IAŞI13
    25ILFOV12
    26MARAMUREŞ4
    27MEHEDINŢI1
    28MUNICIPIUL BUCUREŞTI54
    29MUREŞ17
    30NEAMŢ2
    31OLT9
    32PRAHOVA5
    33SĂLAJ2
    34SATU MARE1
    35SIBIU6
    36SUCEAVA9
    37TELEORMAN 
    38TIMIŞ17
    39TULCEA3
    40VÂLCEA5
    41VASLUI2
    42VRANCEA6
     Total307

    Până astăzi, 19.894 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

    În intervalul 21.02.2021 (10:00) – 22.02.2021 (10:00) au fost raportate 47 de decese (31 bărbați și 16 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Botoșani, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Hunedoara, Maramureș, Olt, Sibiu, Timiș, Vâlcea și Municipiul București.

    Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 11 decese la categoria de peste 80 de ani.

    46 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

    În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.461. Dintre acestea, 972 sunt internate la ATI.

    Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.881.162 de teste RT-PCR și 253.442 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 6.279 de teste RT-PCR (4.360 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.919 la cerere) și 3.976 teste rapide antigenice.

    Pe teritoriul României, 38.255 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.481 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.585 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 177 de persoane.

    În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.854 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

    Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 21 februarie, 7.345 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.660.816 lei.

    De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 6 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

    Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

    Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

    În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 8.978 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.471 în Italia, 2.354 în Spania, 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.116 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 43 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore, 3 în Tunisia  și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 151 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 25 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

    Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

    Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

    Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

    În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

    În intervalul 11 – 18 februarie 2021, au fost raportate 21.113.083 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

    Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

    Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

    ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
    Regatul Unit4.038.078(+78.294)117.166  (+4.368)      11.311         (+18)
    Franţa3.465.163(+128.115) 81.814  (+2.849)    253.337           –
    Spania3.086.286(+97.201) 65.449  (+3.154)    150.376           –
    Italia2.721.879(+85.141) 93.577  (+2.304) 2.324.633     (+8.946)
    Germania2.338.987(+50.442) 65.076  (+3.401) 2.204.110     (+7.045)

    Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

     
    SITUAȚIE GLOBALĂ LA 21 FEBRUARIE 2021
    CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
     109.206.497    (-)2.407.469  (-)62.833.959   (+217.029)  

    * conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

    ** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 11-18 februarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 20 – 21 februarie 2021.

    *** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

  • Incendiu cu victimă - 13 februarie 2021 INTERVENŢIILE POMPIERILOR ÎN WEEKEND

    Pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Mihail Grigore Sturdza” al județului Iaşi au intervenit la următoarele misiuni.

    Intervenţii pentru stingerea incendiilor

    • În data de 20.02.2021, ora 03:56echipaje din cadrul Punctului de Lucru Hârlău și al Secției de Pompieri Târgu Frumos au intervenit în localitatea Scobinți, comuna Scobinți, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință individuală. În urma incendiului au ars mobilierul de bucătărie și dormitor, 2 uși, o fereastră, diverse materiale textile, o grindă din lemn și s-au deteriorat pereții pe o suprafaţă de aproximativ 50 metri pătraţi. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coşul de fum deteriorat.
    • În data de 20.02.2021, ora 11:00Detașamentul 1 de Pompieri Iași a intervenit, în cooperare cu Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă al comunei Voinești, în localitatea Schitu Stavnic, comuna Voinești, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință individuală. În urma incendiului au ars acoperișul bucătăriei pe o suprafață de aproximativ 4 metri pătraţi și acoperișul casei pe o suprafață de aproximativ 20 metri pătraţi. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coşul de fum amplasat ori neprotejat termic față de materialele combustibile.
    • În data de 20.02.2021, ora 14:08un echipaj din cadrul Secției de Pompieri Pașcani a intervenit în localitatea Vâlcica, comuna Tătăruși, judeţul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism. În urma incendiului au ars materialele combustibile din mase plastice și textile din componența autoturismului, acesta fiind deteriorat în totalitate. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost un cablu electric defect ori neizolat corespunzător față de materiale combustibile.

    Intervenţii/misiuni

    • Având în vedere evoluția cazurilor de îmbolnăvire a populației cu virusul SARS-CoV-2, în perioada 19-21.02.2021, echipaje din cadrul inspectoratului au executat 80 de misiuni de informare preventivă în județul Iași, ce au constat în difuzarea măsurilor ce trebuiesc respectate de către populație.
    • În perioada 19-21.02.2021, două echipaje din cadrul Detașamentelor 1 și 2 de Pompieri Iași au executat, împreună cu reprezentanți ai Direcției de Sănătate Publică Iași, 6 misiuni pentru prelevarea de probe biologice la domiciliul pacienților suspecți de infectare cu SARS-CoV-2.
    • În perioada 19-21.02.2021, echipaje din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași au desfășurat 3 misiuni de transport persoane confirmate COVID-19 de la unitățile spitalicești către domiciliu.
    • În perioada 19-21.02.2021, echipajul CBRNe din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași a executat misiuni de decontaminare a autospecialelor şi echipamentelor specifice. 
    • În data de 19.02.2021, ora 11:06, echipaje din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași au intervenit pentru deblocarea ușii unui imobil din municipiul Iași, strada Ciric. După realizarea accesului în locuinţă, s-a constatat că persoana de sex masculin era în interior, conștientă, fiind ulterior predată unui echipaj medical de prim ajutor.
    • În data de 19.02.2021, ora 11:09, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, în sprijinul unui echipaj al Serviciului de Ambulanţă Judeţean Iaşi, pentru transport persoană supraponderală. 
    • În data de 20.02.2021, ora 00:23, un echipaj din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, în sprijinul unui echipaj al Serviciului de Ambulanţă Judeţean Iaşi, pentru transport persoană supraponderală. 
    • În data de 20.02.2021, ora 01:52, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, în sprijinul unui echipaj al Serviciului de Ambulanţă Judeţean Iaşi, pentru transport persoană supraponderală. 
    • În data de 21.02.2021, ora 20:10, Detașamentul 2 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, bulevardul Chimiei, pentru deblocarea ușii unui apartament. După realizarea accesului în locuință, proprietara a fost găsită în interior, fără semne vitale.
    • În data de 21.02.2021, ora 22:25, Detașamentul 2 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, şoseaua Bucium, pentru transport persoană căzută de la etajul 2 al unui bloc, la un echipaj al Serviciului de Ambulanţă Judeţean Iaşi.
    • În data de 21.02.2021, ora 23:43, Detașamentul 2 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, şoseaua Bucium, pentru asigurarea măsurilor specifice la un accident rutier, fără victime, în urma căruia au fost avariate un branșament de gaze naturale și un stâlp aferent rețelei de distribuție a energiei electrice.

    Intervenții pentru acordarea asistenței medicale de urgență, prim ajutor calificat

    • Echipajele SMURD au intervenit la 85 de cazuri medicale.

    Compartimentul Informare şi Relaţii Publice


Voluntar la pompieri
Voluntar la pompieri

Instructiuni privind organizarea si desfasurarea activitatii de voluntariat Astfel, persoanele selectate pentru activitatea de voluntariat vor participa la programe de instruire constând în: noțiuni de bază în domeniul situațiilor de urgență, cursuri de prim ajutor, cursuri de pregătire pentru intervenţia în situaţii de urgenţă ( stingere incendii, căutare-salvare). După absolvirea cursului corespunzător şi efectuarea unui număr stabilit de ore de voluntariat (între 240 şi 720), voluntarii vor putea participa, împreună cu echipajele Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă al judeţului Iaşi la: activități de ajutor umanitar și de transmitere a mesajelor preventive, utilizarea noţiunilor de bază în acordarea primului ajutor calificat, misiuni de intervenție. Cei care doresc să desfăşoare activităţi de voluntariat alături de salvatorii ieşeni trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:

  • vârsta cuprinsă între 16 şi 65 de ani;
  • apt din punct de vedere medical;
  • să nu fi fost condamnat pentru săvârşirea de infracţiuni cu intenţie;
  • să nu fi pierdut anterior calitatea de voluntar în cadrul serviciilor Inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă.

Dosarul candidatului trebuie să conţină:

  • cererea de înscriere (formularul poate fi descărcat de pe site-ul www.isujis.ro);
  • certificat de cazier judiciar (doar pentru persoanele care au vârsta de peste 18 ani);
  • copie după actul de identitate;
  • aviz psihologic cu mențiunea „Apt pentru desfasurarea activitatilor de voluntariat”;
  • act doveditor al ultimelor studii absolvite sau în curs de desfăşurare;
  • adeverinţă medicală cu menţiunea „apt pentru efort fizic” sau „apt pentru muncă”;
  • acordul părinţilor/tutorelui legal, doar pentru persoanele care au vârsta sub 18 ani.

Detalii suplimentare referitoare la activitatea de voluntariat pot fi obţinute accesând site-ul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă www.igsu.ro sau al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Mihail Grigore Sturdza” al judeţului Iaşi www.isujis.ro, precum şi la nr. de telefon: 0232.41.21.21. COMPARTIMENTUL INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICE


Materiale descărcabile

  1. Instructiuni-privind-organizarea-si-desfasurarea-activitatii-de-voluntariat.pdf
  2. Acordul-parintilor.doc
  3. Cerere-de-inscriere-voluntar.doc

Accessibility