I.S.U.J. Iași

INFORMARE

În contextul implementării măsurilor de prevenire a răspândirii Coronavirusului (COVID 19), Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Mihail Grigore Sturdza” Iaşi face următoarele precizări referitoare la modalitatea de lucru cu publicul, astfel:

  • solicitanţii au posibilitatea de a depune documentaţiile tehnice de avizare/autorizare în format electronic, acestea fiind însoţite de semnăturile electronice a factorilor implicaţi pe adresa de e-mail: avizare-autorizare@isujis.ro;
  • solicitările de puncte de vedere, asistenţa tehnică de specialitate sau orice altă activitate care nu necesită prezenţa fizică în teren pentru activităţile de avizare/autorizare se va solicita în scris şi vor fi transmise în format electronic pe adresa de e-mail: avizare-autorizare@isujis.ro;
  • depunerea/ridicarea documentaţiilor tehnice de avizare/autorizare se va face de luni până vineri doar după o programare telefonică la numărul 0232.707.758. Recomandăm ca această programare să se facă în intervalul orar 8.30 – 10.30;
  • răspunsul la solicitări va fi transmis în format electronic, pe adresele de contact menţionate în solicitare.

  • Informare COVID -19, Grupul de Comunicare Strategică, 26 noiembrie, ora 13.00

    Până astăzi, 26 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 449.349 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

    323.514 pacienți au fost declarați vindecați.

    În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.005 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

    Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
    1.Alba94991365,84
    2.Arad106942135,37
    3.Argeș126562764,88
    4.Bacău124701822,78
    5.Bihor134122434,99
    6.Bistrița-Năsăud5602993,81
    7.Botoșani57701462,5
    8.Brașov180214947,02
    9.Brăila52551173,24
    10.Buzău6260852,5
    11.Caraș-Severin4553832,85
    12.Călărași3971923,19
    13.Cluj205205516,93
    14.Constanța155916447,1
    15.Covasna40011082,95
    16.Dâmbovița108351833,56
    17.Dolj115412283,07
    18.Galați96321762,88
    19.Giurgiu3859662,52
    20.Gorj4177181,55
    21.Harghita4533741,65
    22.Hunedoara83263043,92
    23.Ialomița42801153,49
    24.Iași188633873,17
    25.Ilfov141423925,57
    26.Maramureș81331142,93
    27.Mehedinți3774693,06
    28.Mureș114582124,4
    29.Neamț9070902,15
    30.Olt69011341,75
    31.Prahova180962234,3
    32.Satu Mare51831054,74
    33.Sălaj5370723,85
    34.Sibiu132793967,63
    35.Suceava127541382,15
    36.Teleorman53371512,7
    37.Timiș181903025,36
    38.Tulcea33181143,77
    39.Vaslui7362902,22
    40.Vâlcea76621023,02
    41.Vrancea5179711,86
    42.Mun. București6368913556,56
    43.Cazuri noi nealocate pe județe6131*-145 
     TOTAL449.3499.005 

    *Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

    Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

    Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.338 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

     Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
    1ALBA20
    2ARAD35
    3ARGEŞ42
    4BACĂU23
    5BIHOR26
    6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
    7BOTOŞANI28
    8BRĂILA7
    9BRAŞOV55
    10BUZĂU8
    11CĂLĂRAŞI20
    12CARAŞ-SEVERIN25
    13CLUJ35
    14CONSTANŢA61
    15COVASNA5
    16DÂMBOVIŢA36
    17DOLJ31
    18GALAŢI36
    19GIURGIU16
    20GORJ20
    21HARGHITA9
    22HUNEDOARA32
    23IALOMIŢA15
    24IAŞI86
    25ILFOV50
    26MARAMUREŞ13
    27MEHEDINŢI10
    28MUNICIPIUL BUCUREŞTI189
    29MUREŞ33
    30NEAMŢ35
    31OLT34
    32PRAHOVA33
    33SĂLAJ13
    34SATU MARE58
    35SIBIU49
    36SUCEAVA26
    37TELEORMAN19
    38TIMIŞ45
    39TULCEA8
    40VÂLCEA9
    41VASLUI17
    42VRANCEA18
     TOTAL1338

    Până astăzi, 10.712 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

    În intervalul 25.11.2020 (10:00) – 26.11.2020 (10:00) au fost raportate 171 de decese (105 bărbați și 66 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași,  Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

    Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 22 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 34 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 57 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 53 decese la categoria de peste 80 de ani.

    163 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

    În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.248. Dintre acestea, 1.226 sunt internate la ATI.

    Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.011.887 de teste. Dintre acestea, 36.271 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.829 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.442 la cerere.

    De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 620 de   teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 26 noiembrie.

    Pe teritoriul României, 48.458 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.376 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 70.873 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 58 de persoane.

    În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.095 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 716 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

    Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 25 noiembrie a.c., 6.652 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.090.675 de lei.

    De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 4 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

    Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

    Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

    În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.875  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.935 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 11 în Republica Moldova și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

    Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

    Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

    Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

    În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

    Până la data de 25 noiembrie 2020, au fost raportate 12.359.852 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Spania, Regatul Unit, Italia, și Germania.

    ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
    Franţa2.153.815(+9.155)  50.237(+1.005)    162.130    (+1.873)
    Spania1.594.844(+12.228)  43.668   (+537)    150.376          –
    Regatul Unit1.538.794(+11.299)  55.838   (+608)        3.445         (+40)
    Italia1.455.022(+23.227)  51.306   (+853)    637.149  (+31.819)
    Germania   961.320(+18.633)  14.771   (+410)    666.373  (+17.303)

    Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

     
    SITUAȚIE GLOBALĂ LA 25 NOIEMBRIE 2020
    CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
    59.879.877  (+572.384)1.410.082(+12.410)38.704.716   (+422.377)

    * conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

    * datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 24 – 25 noiembrie 2020

    CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

    Grupul de Comunicare Strategică

  • INTERVENŢIILE POMPIERILOR IEŞENI ÎN ULTIMELE 48 ORE

    În perioada 24.11.2020, ora 08:00–26.11.2020, ora 08:00, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Mihail Grigore Sturdza” al județului Iaşi au intervenit la următoarele misiuni.

    Intervenţii pentru stingerea incendiilor

    • În data de 24.11.2020, ora 11:18, echipaje din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași au intervenit în comuna Popești, localitatea Doroșcani, județul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la o casă de locuit. A ars astereala din lemn a acoperișului pe o suprafață de aproximativ 20 metri pătraţi. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum amplasat ori neprotejat termic față de materiale combustibile.
    • În data de 24.11.2020, ora 21:23, echipaje din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași au intervenit în Iași, strada Sărărie, pentru stingerea unui incendiu produs la un stâlp electric. Au ars aproximativ 20 centimetri de izolație cablu electric. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost scurtcircuit electric.

    Intervenţii/misiuni

    • În data de 25.11.2020, ora07:55, un echipaj din cadrul Detașamentul 2 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, strada Bucium, pentru deblocarea ușii unui apartament.
    • În data de 25.11.2020, ora 09:30, un echipaj din cadrul Punctului de Lucru Hârlău a Secției de Pompieri Târgu Frumos a participat, la solicitarea I.P.J. Iași, la o misiune de căutare-salvare a unei persoane dispărută în zona albiei râului Bahlui, localitatea Pârcovaci, orașul Hârlău, judeţul Iași. Căutările au fost sistate după aproximativ 5 ore fără rezultat.
    • În data de 25.11.2020, ora 11:07, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, strada Țepeș Vodă, pentru asistența unei persoane supraponderală.
    • În data de 25.11.2020, ora 12:16, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, șoseaua Națională, pentru degajarea și salvarea unei pisici blocate pe un acoperiș la nivelul etajului 2 al unei clădiri de locuit colective.
    • În data de 25.11.2020, ora 14:15, echipaje din cadrul Secției de Pompieri Târgu Frumos au intervenit pentru degajarea și extragerea unei persoane, în vârstă de 65 ani, dispărută de la domiciliu de aproximativ 3 săptămâni și care a fost găsită decedată într-o fântână din localitatea Mădârjești, comuna Bălțați, judeţul Iași.
    • În data de 25.11.2020, două echipaje AMOP  din cadrul Detașamentelor 1 și 2 de Pompieri Iași au executat, împreună cu reprezentanți ai Direcției de Sănătate Publică Iași, misiuni la domiciliul pacienților suspecți de infectare cu SARS-Cov-2 pentru prelevarea de probe biologice.
    • În data de 25.11.2020, un echipaj AMOP din cadrul Secției de Pompieri Pașcani a executat omisiune de preluare a unui cadru medical care a fost detașat în cadrul Centrului Național de Coordonare și Conducere a Intervenției din localitatea Ciolpani, judeţul Ilfov.
    • Având în vedere creșterea cazurilor de îmbolnăvire a populației cu virusul SARS-COV-2, în perioada de referință, echipaje din cadrul I.S.U.J Iași au executat 80 de misiuni de informare preventivă la operatorii economici și instituțiile publice din județul Iași și au vizat măsurile ce trebuiesc respectate de către populație, în vederea limitării răspândirii noului coronavirus.
    • În data de 20.11.2020, personalul inspectoratului au executat 108 activități de recunoaștere în teren și informare preventivă la obiectivele din raionul de intervenție la care se vor organiza secții de votare.
    • În perioada analizată, echipajul C.B.R.Ne. din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași a executat 19 misiuni de decontaminare al autospecialelor, echipamentelor specifice și al personalului echipajelor inspectoratului.

    Intervenții pentru acordarea asistenței medicale de urgență, prim ajutor calificat

    • Echipajele SMURD au intervenit la 58 decazuri medicale.

    Compartimentul Informare şi Relaţii Publice

  • 36 DE MISIUNI PIROTEHNICE

       În ultima lună a anului curent, echipa pirotehnică din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Mihail Grigore Sturdza” al judeţului Iaşi a efectuat 36 de misiuni pirotehnice şi a ridicat un număr de 1245 de elemente de muniţie.

    În județul Iași au avut numeroase lupte în cel de-Al Doilea Război Mondial. Frontul de Est, sau Frontul de Răsărit a fost de departe cea mai largă și sângeroasă scenă a celui de-Al Doilea Război Mondial.

    Pentru a evita producerea unor evenimente cu urmări tragice, în momentul găsirii elementelor de muniţie neexplodate, se INTERZICE:

    • lovirea sau mişcarea muniţiilor găsite în pământ sau la suprafaţă;
    • comercializarea acestora prin agenţii de colectare a deşeurilor feroase şi neferoase;
    • aprinderea focului în apropierea muniţiilor descoperite neexplodate;
    • introducerea muniţiilor în foc;
    • topirea elementelor metalice de muniţii;
    • tăierea muniţiilor cu fierăstrăul, scule electrice sau prin sudură;
    • folosirea muniţiilor pentru improvizarea diferitelor unelte;
    • utilizarea pulberilor şi explozivilor proveniţi din muniţii în scopuri artizanale;
    • demontarea de la muniţii a focoaselor sau a altor elemente componente;
    • folosirea pentru joacă, de către copii, a unor muniţii cum sunt: grenadele, proiectilele şi focoasele sau alte elemente ale acestora.

    Conform art. 162 din O.M.A.I. 135 din 14 octombrie 2015, pentru prevenirea accidentelor în cazul descoperirii muniţiilor neexplodate, cetăţenii au obligaţia să anunţe urgent evenimentul prin numărul unic de apel 112.

    Compartimentul Informare şi Relaţii Publice

  • Informare COVID -19, Grupul de Comunicare Strategică, 25 noiembrie, ora 13.00

    Până astăzi, 25 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 440.344 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

    313.885 de pacienți au fost declarați vindecați.

    În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.739 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

    Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
    1.Alba93631945,97
    2.Arad104811905,51
    3.Argeș123802344,83
    4.Bacău122881952,8
    5.Bihor131692955,16
    6.Bistrița-Năsăud55031053,88
    7.Botoșani56241062,7
    8.Brașov175272157,00
    9.Brăila5138533,09
    10.Buzău6175772,5
    11.Caraș-Severin4470912,89
    12.Călărași38791743,09
    13.Cluj199694956,84
    14.Constanța149477476,89
    15.Covasna3893552,94
    16.Dâmbovița106521623,59
    17.Dolj113132543,12
    18.Galați94561732,82
    19.Giurgiu37931022,5
    20.Gorj4159451,63
    21.Harghita4459531,76
    22.Hunedoara80221883,73
    23.Ialomița4165923,5
    24.Iași184763903,2
    25.Ilfov137504786,52
    26.Maramureș80192193,07
    27.Mehedinți3705783,04
    28.Mureș112462144,59
    29.Neamț89801022,27
    30.Olt6767901,78
    31.Prahova178734634,52
    32.Satu Mare50781824,96
    33.Sălaj5298954,02
    34.Sibiu128832017,98
    35.Suceava126161212,2
    36.Teleorman51861142,79
    37.Timiș178883015,32
    38.Tulcea3204993,49
    39.Vaslui72721292,18
    40.Vâlcea75601033,16
    41.Vrancea5108951,87
    42.Mun. București6233414756,62
    43.Cazuri noi nealocate pe județe6276495 
     TOTAL440.3449.739 

    *Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

    Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

    Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.347 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

     Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
    1ALBA41
    2ARAD32
    3ARGEŞ57
    4BACĂU24
    5BIHOR19
    6BISTRIŢA-NĂSĂUD22
    7BOTOŞANI23
    8BRĂILA7
    9BRAŞOV35
    10BUZĂU24
    11CĂLĂRAŞI18
    12CARAŞ-SEVERIN32
    13CLUJ44
    14CONSTANŢA53
    15COVASNA20
    16DÂMBOVIŢA16
    17DOLJ30
    18GALAŢI17
    19GIURGIU7
    20GORJ30
    21HARGHITA13
    22HUNEDOARA30
    23IALOMIŢA11
    24IAŞI69
    25ILFOV78
    26MARAMUREŞ10
    27MEHEDINŢI27
    28MUNICIPIUL BUCUREŞTI200
    29MUREŞ29
    30NEAMŢ31
    31OLT18
    32PRAHOVA56
    33SĂLAJ3
    34SATU MARE17
    35SIBIU39
    36SUCEAVA41
    37TELEORMAN9
    38TIMIŞ62
    39TULCEA6
    40VÂLCEA11
    41VASLUI23
    42VRANCEA13
      TOTAL1.347

    Până astăzi, 10.541 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

    În intervalul 24.11.2020 (10:00) – 25.11.2020 (10:00) au fost raportate 168 de decese (99 bărbați și 69 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău,  Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

    Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 17 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 49 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 57 decese la categoria de peste 80 de ani.

    157 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 8 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

    În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.402. Dintre acestea, 1.205 sunt internate la ATI.

    Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.974.996 de teste. Dintre acestea, 35.575 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.524 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.051 la cerere.

    Pe teritoriul României, 43.867 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.561 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 68.701 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

    În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.223 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 713 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

    Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 noiembrie a.c., 6.831 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.263.365 de lei.

    De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 2 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

    Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

    Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

    În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.875  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.935 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 11 în Republica Moldova și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

    Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

    Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

    Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

    În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

    Până la data de 24 noiembrie 2020, au fost raportate 12.187.608 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Spania, Regatul Unit, Italia, și Germania.

    ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
    Franţa2.144.660  (+4.452)  49.232 (+500)    160.257    (+2.087)
    Spania1.582.616(+25.886)  43.131 (+512)    150.376          –
    Regatul Unit1.527.495 (+15.450)  55.230 (+479)        3.405         (+72)
    Italia1.431.795(+22.927)  50.453 (+630)    605.330  (+20.837)
    Germania   942.687(+13.554)  14.361 (+249)    649.070  (+18.695)

    Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

    SITUAȚIE GLOBALĂ LA 24 NOIEMBRIE 2020
    CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
    59.307.493  (+540.350)1.397.672 (+9.011)38.282.339   (+384.864)

    * conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

    * datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 23 – 24 noiembrie 2020

    CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

    Grupul de Comunicare Strategică

  • Informare COVID -19, Grupul de Comunicare Strategică, 24 noiembrie, ora 13.00

    Până astăzi, 24 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 430.605 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

    304.188 de pacienți au fost declarați vindecați.

    În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.753 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

    Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
    1.Alba91691336,08
    2.Arad102911305,9
    3.Argeș121461484,95
    4.Bacău120931182,81
    5.Bihor128741505,27
    6.Bistrița-Năsăud5398964,11
    7.Botoșani55181192,69
    8.Brașov173123197,36
    9.Brăila5085103,12
    10.Buzău6098482,54
    11.Caraș-Severin4379822,71
    12.Călărași3705313,08
    13.Cluj194743937,03
    14.Constanța142001906,5
    15.Covasna3838633,1
    16.Dâmbovița104901483,51
    17.Dolj11059843,21
    18.Galați92831702,85
    19.Giurgiu3691882,43
    20.Gorj4114421,72
    21.Harghita4406301,84
    22.Hunedoara78341373,6
    23.Ialomița40731023,44
    24.Iași180863443,29
    25.Ilfov132722097,1
    26.Maramureș7800943,07
    27.Mehedinți3627423,04
    28.Mureș110321264,75
    29.Neamț8878682,24
    30.Olt6677481,8
    31.Prahova174102524,43
    32.Satu Mare48961054,99
    33.Sălaj5203384,36
    34.Sibiu12682828,47
    35.Suceava124951952,24
    36.Teleorman5072722,75
    37.Timiș175872725,45
    38.Tulcea3105453,36
    39.Vaslui7143922,11
    40.Vâlcea7457512,8
    41.Vrancea5013781,89
    42.Mun. București6085911476,55
    43.Cazuri noi nealocate pe județe5781*1562 
     TOTAL430.6057.753 

    *Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

    Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

    Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.253 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

     Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
    1ALBA40
    2ARAD31
    3ARGEŞ32
    4BACĂU24
    5BIHOR19
    6BISTRIŢA-NĂSĂUD22
    7BOTOŞANI20
    8BRĂILA7
    9BRAŞOV34
    10BUZĂU24
    11CĂLĂRAŞI17
    12CARAŞ-SEVERIN32
    13CLUJ41
    14CONSTANŢA47
    15COVASNA10
    16DÂMBOVIŢA22
    17DOLJ26
    18GALAŢI14
    19GIURGIU6
    20GORJ30
    21HARGHITA13
    22HUNEDOARA30
    23IALOMIŢA11
    24IAŞI69
    25ILFOV64
    26MARAMUREŞ7
    27MEHEDINŢI27
    28MUNICIPIUL BUCUREŞTI186
    29MUREŞ28
    30NEAMŢ31
    31OLT16
    32PRAHOVA56
    33SĂLAJ3
    34SATU MARE17
    35SIBIU38
    36SUCEAVA38
    37TELEORMAN9
    38TIMIŞ60
    39TULCEA6
    40VÂLCEA11
    41VASLUI22
    42VRANCEA13
     Total1253

    Până astăzi, 10.373 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

    În intervalul 23.11.2020 (10:00) – 24.11.2020 (10:00) au fost raportate 196 de decese (129 bărbați și 67 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Mehedinți, Mureș, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

    Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 ani, 8 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 28 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 47 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 61 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 51 decese la categoria de peste 80 de ani.

    184 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 9 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

    În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.667. Dintre acestea, 1.204 sunt internate la ATI.

    Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.939.421 de teste. Dintre acestea, 30.740 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 19.069 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.671 la cerere.

    Pe teritoriul României, 46.501 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.688 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 79.304 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 13 persoane.

    În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 6.062 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.047 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

    Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 23 noiembrie a.c., 6.979 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.240.813  lei.

    De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 5 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

    Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

    Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

    În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.864  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.935 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

    Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

    Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

    Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

    În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

    Până la data de 23 noiembrie 2020, au fost raportate 12.051.640 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Spania, Regatul Unit, Italia, și Germania.

    ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
    Franţa2.140.208(+13.157)  48.732 (+214)    158.170      (+911)
    Spania1.556.730          –  42.619         –    150.376          –
    Regatul Unit1.512.045(+18.662)  54.751 (+125)        3.333        (+11)
    Italia1.408.868(+28.337)  49.823 (+562)    584.493  (+31.395)
    Germania   929.133(+10.864)  14.112   (+90)    630.375  (+18.748)

    Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

    SITUAȚIE GLOBALĂ LA 23 NOIEMBRIE 2020
    CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
    58.767.143 (+491.758)1.388.661 (+6.512)37.897.475  (+410.570)

    * conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

    * datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 22 – 23 noiembrie 2020

    CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

    Grupul de Comunicare Strategică


Voluntar la pompieri
Voluntar la pompieri

Instructiuni privind organizarea si desfasurarea activitatii de voluntariat Astfel, persoanele selectate pentru activitatea de voluntariat vor participa la programe de instruire constând în: noțiuni de bază în domeniul situațiilor de urgență, cursuri de prim ajutor, cursuri de pregătire pentru intervenţia în situaţii de urgenţă ( stingere incendii, căutare-salvare). După absolvirea cursului corespunzător şi efectuarea unui număr stabilit de ore de voluntariat (între 240 şi 720), voluntarii vor putea participa, împreună cu echipajele Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă al judeţului Iaşi la: activități de ajutor umanitar și de transmitere a mesajelor preventive, utilizarea noţiunilor de bază în acordarea primului ajutor calificat, misiuni de intervenție. Cei care doresc să desfăşoare activităţi de voluntariat alături de salvatorii ieşeni trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:

  • vârsta cuprinsă între 16 şi 65 de ani;
  • apt din punct de vedere medical;
  • să nu fi fost condamnat pentru săvârşirea de infracţiuni cu intenţie;
  • să nu fi pierdut anterior calitatea de voluntar în cadrul serviciilor Inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă.

Dosarul candidatului trebuie să conţină:

  • cererea de înscriere (formularul poate fi descărcat de pe site-ul www.isujis.ro);
  • certificat de cazier judiciar (doar pentru persoanele care au vârsta de peste 18 ani);
  • copie după actul de identitate;
  • aviz psihologic cu mențiunea „Apt pentru desfasurarea activitatilor de voluntariat”;
  • act doveditor al ultimelor studii absolvite sau în curs de desfăşurare;
  • adeverinţă medicală cu menţiunea „apt pentru efort fizic” sau „apt pentru muncă”;
  • acordul părinţilor/tutorelui legal, doar pentru persoanele care au vârsta sub 18 ani.

Detalii suplimentare referitoare la activitatea de voluntariat pot fi obţinute accesând site-ul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă www.igsu.ro sau al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Mihail Grigore Sturdza” al judeţului Iaşi www.isujis.ro, precum şi la nr. de telefon: 0232.41.21.21. COMPARTIMENTUL INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICE


Materiale descărcabile

  1. Instructiuni-privind-organizarea-si-desfasurarea-activitatii-de-voluntariat.pdf
  2. Acordul-parintilor.doc
  3. Cerere-de-inscriere-voluntar.doc

–>

Accessibility