I.S.U.J. Iași

INFORMARE

În contextul implementării măsurilor de prevenire a răspândirii Coronavirusului (COVID 19), Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Mihail Grigore Sturdza” Iaşi face următoarele precizări referitoare la modalitatea de lucru cu publicul, astfel:

  • solicitanţii au posibilitatea de a depune documentaţiile tehnice de avizare/autorizare în format electronic, acestea fiind însoţite de semnăturile electronice a factorilor implicaţi pe adresa de e-mail: avizare-autorizare@isujis.ro;
  • solicitările de puncte de vedere, asistenţa tehnică de specialitate sau orice altă activitate care nu necesită prezenţa fizică în teren pentru activităţile de avizare/autorizare se va solicita în scris şi vor fi transmise în format electronic pe adresa de e-mail: avizare-autorizare@isujis.ro;
  • depunerea/ridicarea documentaţiilor tehnice de avizare/autorizare se va face de luni până vineri doar după o programare telefonică la numărul 0232.707.758. Recomandăm ca această programare să se facă în intervalul orar 8.30 – 10.30;
  • răspunsul la solicitări va fi transmis în format electronic, pe adresele de contact menţionate în solicitare.

  • INTERVENŢIILE POMPIERILOR IEŞENI DIN PERIOADA 29.10.2020, ora 08:00 – 30.10.2020, ora 08:00

    În perioada 29.10.2020, ora 08:00 – 30.10.2020, ora 08:00, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Mihail Grigore Sturdza” al județului Iaşi au intervenit la următoarele misiuni:

    Intervenţii pentru stingerea incendiilor

    • În data de 29.10.2020, ora 19:05, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, pentru stingerea unui incendiu de deșeuri menajere. Au ars aproximativ  300 kilograme de deșeuri menajere. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost focul deschis în spații deschise.
    • În data de 29.10.2020, ora 20:00, echipaje din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași au intervenit în comuna Schitu Duca, localitatea Dumitreștii Gălății, județul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la un depozit de furaje în aer liber. Au ars aproximativ 25 tone de plante furajere. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost folosirea intenționată a sursei de aprindere pentru generarea incendiului.
    • În data de 30.10.2020, ora 00:28, echipaje din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași au intervenit în localitatea Tomești, comuna Tomești, județul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință individuală. Au ars aproximativ un metru pătrat de perete din lemn și aproximativ 3 metri pătraţi de acoperiș din plăci de azbociment pe astereală din lemn. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum neamplasat corespunzător ori neprotejat termic față de materiale combustibile.

    Intervenţii/misiuni

    • În data de 29.10.2020, ora 14:41, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași a intervenit în  municipiul Iași, pentru degajarea și salvarea unei pisici blocată într-un copac.
    • În data de 29.10.2020, ora 18:34, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași a intervenit în  municipiul Iași, pentru deblocarea ușii unei locuințe. După pătrunderea în apartament, locatara, în vârstă de 71 de ani, a fost găsită cu afecțiuni medicale, în stare conștientă. Aceasta a fost asistată medical de către un echipaj de prim ajutor și ulterior transportată la o unitate spitalicească.
    • În data de 29.10.2020, ora 22:08, un echipaj din cadrulDetașamentului 1 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, pentru asigurarea măsurilor specifice, în urma unei avarii produse la un stâlp aferent rețelei aeriene de transport a energiei electrice.
    • În data de 29.10.2020, un echipaj din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași a executat o misiune de transport materiale protecție personal COVID-19, de la Depozitul de Rezerve Proprii din localitatea Tecuci, judeţul Galați, la Spitalul Clinic de Pneumoftziologie Iași.
    • În perioada de referință, personalul inspectoratului a executat 9 misiuni de informare preventivă la 83 de obiective din județul Iași ce au vizat măsurile ce trebuie respectate de către populație, având în vedere creșterea cazurilor de îmbolnăvire a populație cu virusul  SARS-COV-2. 
    • În perioada de referință, echipajul C.B.R.Ne din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași a executat 6 misiuni de decontaminare a autospecialelor, echipamentelor specifice și a personalului echipajelor I.S.U.J. Iași.

    Intervenții pentru acordarea asistenței medicale de urgență, prim ajutor calificat

    • Echipajele SMURD au intervenit la 24 de cazuri medicale.

    Compartimentul Informare şi Relaţii Publice

  • Informare COVID -19, Grupul de Comunicare Strategică, 30 octombrie, ora 13.00

    Până astăzi, 30 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 235.586 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

    167.897 de pacienți au fost declarați vindecați.

    În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.546 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

    Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
    1.Alba48561973,96
    2.Arad52821973,02
    3.Argeș68381121,04
    4.Bacău80772051,99
    5.Bihor63171303,02
    6.Bistrița-Năsăud2625871,95
    7.Botoșani31521011,56
    8.Brașov94641492,73
    9.Brăila3340461,26
    10.Buzău3856701,12
    11.Caraș-Severin2586701,84
    12.Călărași1647621,04
    13.Cluj90053854,3
    14.Constanța54901151,55
    15.Covasna2186832,23
    16.Dâmbovița63851382,15
    17.Dolj63163112,63
    18.Galați6242921,38
    19.Giurgiu1808171,32
    20.Gorj2927721,37
    21.Harghita2940623,12
    22.Hunedoara42081471,96
    23.Ialomița2104471,49
    24.Iași105813341,94
    25.Ilfov5934901,64
    26.Maramureș44022182,54
    27.Mehedinți2131451,27
    28.Mureș50572963,16
    29.Neamț59591131,88
    30.Olt35061131,21
    31.Prahova95691521,85
    32.Satu Mare1743781,45
    33.Sălaj26131224,31
    34.Sibiu51512373,05
    35.Suceava92761491,76
    36.Teleorman3079962,03
    37.Timiș89224064,0
    38.Tulcea1466250,95
    39.Vaslui4897781,48
    40.Vâlcea48881392,31
    41.Vrancea3477661,02
    42.Mun. București351479003,78
    43.137-6* 
     TOTAL235.5866.546 

    *Numărul total de cazuri fără alocare pe județe a fost rectificat

    Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

    *Valoarea incidenței aferente județului Cluj este corespunzătoare zilei de ieri, 29.10.2020. Din motive tehnice, incidența pentru ziua curentă nu a putut fi transmisă până în prezent.

    Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.059 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

     Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
    1ALBA20
    2ARAD36
    3ARGEŞ1
    4BACĂU38
    5BIHOR14
    6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
    7BOTOŞANI11
    8BRĂILA2
    9BRAŞOV33
    10BUZĂU10
    11CĂLĂRAŞI2
    12CARAŞ-SEVERIN19
    13CLUJ10
    14CONSTANŢA7
    15COVASNA4
    16DÂMBOVIŢA29
    17DOLJ224
    18GALAŢI8
    19GIURGIU2
    20GORJ50
    21HARGHITA6
    22HUNEDOARA14
    23IALOMIŢA13
    24IAŞI11
    25MARAMUREŞ11
    26MEHEDINŢI10
    27MUREŞ7
    28NEAMŢ175
    29OLT10
    30PRAHOVA26
    31SĂLAJ18
    32SATU MARE27
    33SIBIU7
    34SUCEAVA3
    35TELEORMAN45
    36TIMIŞ35
    37TULCEA38
    38VÂLCEA35
    39VASLUI2
    40VRANCEA31
    41MUNICIPIUL BUCUREŞTI2
    42ILFOV5
     TOTAL1059

    Până astăzi, 6.867 de  persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

    În intervalul 29.10.2020 (10:00) – 30.10.2020 (10:00) au fost raportate 103 decese (64 bărbați și 39 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

    Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani,  3 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 13 decese  la categoria de vârstă 50-59 de ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 decese la categoria de peste 80 de ani.

    100 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

    În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.236. Dintre acestea, 917 sunt internate la ATI.

    Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.206.567 de teste. Dintre acestea, 36.335 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.342 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.993 la cerere.

    De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 254 de  teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 30 octombrie.

    Pe teritoriul României, 28.762 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.253 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.050 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

    În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.988 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 952 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

    Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore 6.939 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 952.435 de lei.

    De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 7 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

    Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

    Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

    În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.852  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.934 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 159 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 7 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican și Portugalia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

    Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

    Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

    Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

    În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

    Până la data de 29 octombrie 2020, au fost raportate 6 694 006 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Spania, Franţa, Regatul Unit, Italia, și Germania.

    ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
    Franţa1.235.132(+36.437)  35.785 (+244)    120.723     (+1.310)
    Spania1.136.503(+19.765)  35.466 (+168)    150.376         –
    Regatul Unit   942.275(+24.700)  45.675 (+310)        2.799         (+26)
    Italia   589.766(+24.988)  37.905 (+205)    279.282     (+3.878)
    Germania   481.013(+16.774)  10.272   (+89)    342.672     (+5.908)

    Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

    SITUAȚIE GLOBALĂ LA 29 OCTOMBRIE 2020
    CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
     44.574.981 (+522.593)1.175.279 (+7.203)30.298.756   (+246.084)   

    * conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

    * datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 28 octombrie – 29 octombrie 2020

    CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

    Grupul de Comunicare Strategică

  • Informare COVID -19, Grupul de Comunicare Strategică, 29 octombrie, ora 13.00

    Până astăzi, 29 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 229.040 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

    163.852 de pacienți au fost declarați vindecați.

    În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.481 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

    Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
    1.Alba46591953,8
    2.Arad50852332,71
    3.Argeș6726990,98
    4.Bacău78721451,98
    5.Bihor61872602,85
    6.Bistrița-Năsăud2538851,88
    7.Botoșani30511101,44
    8.Brașov93152092,61
    9.Brăila3294301,16
    10.Buzău3786601,04
    11.Caraș-Severin2516731,84
    12.Călărași1585560,98
    13.Cluj86203714,3
    14.Constanța53751061,56
    15.Covasna2103572,28
    16.Dâmbovița6247842,05
    17.Dolj60052052,54
    18.Galați6150991,33
    19.Giurgiu1791271,34
    20.Gorj2855721,28
    21.Harghita28781143,32
    22.Hunedoara40611071,95
    23.Ialomița2057411,63
    24.Iași102472881,92
    25.Ilfov5844991,63
    26.Maramureș41841612,43
    27.Mehedinți2086511,19
    28.Mureș47611602,8
    29.Neamț5846951,86
    30.Olt3393680,87
    31.Prahova94171371,8
    32.Satu Mare1665971,36
    33.Sălaj24911984,11
    34.Sibiu49142602,73
    35.Suceava91271421,77
    36.Teleorman2983652,11
    37.Timiș85163723,61
    38.Tulcea1441320,9
    39.Vaslui4819901,5
    40.Vâlcea47491312,3
    41.Vrancea3411670,92
    42.Mun. București3424711293,69
    43.1431
     TOTAL229.0406.481

    Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică.

    *Notă rectificativă: Direcția de Sănătate Publică a Municipiului București a rectificat incidența aferentă zilei de ieri, 28.10.2020, care a fost comunicată eronat către CNCCI, în urma unei erori de redactare. Astfel, indicele în cazul Municipiului București pentru data de 28 octombrie 2020 a fost de 3,49‰, și nu de 3,81‰ așa cum a fost comunicat inițial.

    Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 625 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

     Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
    1ALBA25
    2ARAD15
    3ARGEŞ12
    4BACĂU15
    5BIHOR21
    6BISTRIŢA-NĂSĂUD10
    7BOTOŞANI4
    8BRĂILA0
    9BRAŞOV21
    10BUZĂU0
    11CĂLĂRAŞI10
    12CARAŞ-SEVERIN0
    13CLUJ26
    14CONSTANŢA4
    15COVASNA5
    16DÂMBOVIŢA12
    17DOLJ10
    18GALAŢI7
    19GIURGIU1
    20GORJ9
    21HARGHITA32
    22HUNEDOARA21
    23IALOMIŢA1
    24IAŞI39
    25MARAMUREŞ3
    26MEHEDINŢI9
    27MUREŞ12
    28NEAMŢ15
    29OLT0
    30PRAHOVA30
    31SĂLAJ8
    32SATU MARE16
    33SIBIU27
    34SUCEAVA40
    35TELEORMAN18
    36TIMIŞ24
    37TULCEA3
    38VÂLCEA3
    39VASLUI23
    40VRANCEA2
    41MUNICIPIUL BUCUREŞTI87
    42ILFOV5
    TOTAL625

    Până astăzi, 6.764 de  persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

    În intervalul 28.10.2020 (10:00) – 29.10.2020 (10:00) au fost raportate 83 decese (52 bărbați și 31 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

    Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 6 decese  la categoria de vârstă 50-59 de ani, 18 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 decese la categoria de peste 80 de ani.

    81 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

    În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.975. Dintre acestea, 868 sunt internate la ATI.

    Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.169.978 teste. Dintre acestea, 36.169 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.182 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.987 la cerere.

    Pe teritoriul României, 27.834 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.602 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.185 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 51 de persoane.

    În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.025 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 953 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

    Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore 7.184 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.047.290 de lei.

    De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 10 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

    Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

    Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

    În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.851  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 1.934 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.017 în Germania, 159 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 7 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican și Portugalia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

    Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

    Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

    Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

    În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul COVID – 19 (Coronavirus) la nivel european și global:

    Până la data de 28 octombrie 2020, au fost raportate 6 466 450 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Spania, Franţa, Regatul Unit, Italia, și Germania.

    ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
    Franţa1.198.695(+33.417)  35.541 (+523)    119.413     (+2.013)
    Spania1.116.738(+18.418)  35.298 (+267)    150.376         –
    Regatul Unit   917.575(+22.885)  45.365 (+367)        2.773         (+54)
    Italia   564.778(+21.989)  37.700 (+221)    275.404     (+3.416)
    Germania   464.239(+14.964)  10.183   (+85)    336.764     (+9.067)

    Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

    SITUAȚIE GLOBALĂ LA 28 OCTOMBRIE 2020
    CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
     44.052.388 (+454.355)1.168.076 (+7.081)30.052.672   (+258.872)   

    * conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

    * datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 27 octombrie – 28 octombrie 2020

    CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

    Grupul de Comunicare Strategică

  • INTERVENŢIILE POMPIERILOR IEŞENI DIN PERIOADA 28.10.2020, ora 08:00 – 29.10.2020, ora 08:00

    În perioada 28.10.2020, ora 08:00 – 29.10.2020, ora 08:00, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Mihail Grigore Sturdza” al județului Iaşi au intervenit la următoarele misiuni:

    Intervenţii pentru stingerea incendiilor

    • În data de 28.10.2020, ora 08:09, Detașamentul 2 de Pompieri Iași a intervenit în municipiul Iași, șoseaua Națională, pentru stingerea unui incendiu produs la conductorii electrici ai unui stâlp de electricitate. A ars izolația a mai multor conductori electrici. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost un cablu electric defect sau neizolat corespunzător.
    • În data de 28.10.2020, ora 21:04, Detașamentul 1 de Pompieri Iași a intervenit, în cooperare cu Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă al comunei Românești, în comuna Românești, localitatea Românești, județul Iași, pentru stingerea unui incendiu produs la o casă de locuit. Au ars doi metri liniari grindă de lemn, aflată lângă coșul de fum. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost burlanul de fum amplasat ori neprotejat termic faţă de materialele combustibile.

    Intervenţii/misiuni

    • În perioada de referință, personalul inspectoratului a executat 23 misiuni de informare preventivă la diferite obiective din județul Iași ce au vizat măsurile ce trebuie respectate de către populație, având în vedere creșterea cazurilor de îmbolnăvire a populație cu virusul  SARS-COV-2. 
    • În perioada de referință, echipajul C.B.R.Ne din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași a executat 6 misiuni de decontaminare a autospecialelor, echipamentelor specifice și a personalului echipajelor I.S.U.J. Iași.

    Intervenții pentru acordarea asistenței medicale de urgență, prim ajutor calificat

    • Echipajele SMURD au intervenit la 30 de cazuri medicale.

    Compartimentul Informare şi Relaţii Publice

  • Registrul autorizațiilor de securitate la incendiu emise de ISUJ Iași în perioada 2010-2020

Voluntar la pompieri
Voluntar la pompieri

Instructiuni privind organizarea si desfasurarea activitatii de voluntariat Astfel, persoanele selectate pentru activitatea de voluntariat vor participa la programe de instruire constând în: noțiuni de bază în domeniul situațiilor de urgență, cursuri de prim ajutor, cursuri de pregătire pentru intervenţia în situaţii de urgenţă ( stingere incendii, căutare-salvare). După absolvirea cursului corespunzător şi efectuarea unui număr stabilit de ore de voluntariat (între 240 şi 720), voluntarii vor putea participa, împreună cu echipajele Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă al judeţului Iaşi la: activități de ajutor umanitar și de transmitere a mesajelor preventive, utilizarea noţiunilor de bază în acordarea primului ajutor calificat, misiuni de intervenție. Cei care doresc să desfăşoare activităţi de voluntariat alături de salvatorii ieşeni trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:

  • vârsta cuprinsă între 16 şi 65 de ani;
  • apt din punct de vedere medical;
  • să nu fi fost condamnat pentru săvârşirea de infracţiuni cu intenţie;
  • să nu fi pierdut anterior calitatea de voluntar în cadrul serviciilor Inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă.

Dosarul candidatului trebuie să conţină:

  • cererea de înscriere (formularul poate fi descărcat de pe site-ul www.isujis.ro);
  • certificat de cazier judiciar (doar pentru persoanele care au vârsta de peste 18 ani);
  • copie după actul de identitate;
  • aviz psihologic cu mențiunea „Apt pentru desfasurarea activitatilor de voluntariat”;
  • act doveditor al ultimelor studii absolvite sau în curs de desfăşurare;
  • adeverinţă medicală cu menţiunea „apt pentru efort fizic” sau „apt pentru muncă”;
  • acordul părinţilor/tutorelui legal, doar pentru persoanele care au vârsta sub 18 ani.

Detalii suplimentare referitoare la activitatea de voluntariat pot fi obţinute accesând site-ul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă www.igsu.ro sau al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Mihail Grigore Sturdza” al judeţului Iaşi www.isujis.ro, precum şi la nr. de telefon: 0232.41.21.21. COMPARTIMENTUL INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICE


Materiale descărcabile

  1. Instructiuni-privind-organizarea-si-desfasurarea-activitatii-de-voluntariat.pdf
  2. Acordul-parintilor.doc
  3. Cerere-de-inscriere-voluntar.doc

–>

Accessibility