Informare COVID -19, Grupul de Comunicare Strategică, 13 mai, ora 13.00

Informare COVID-19, 13 mai 2021
Informare COVID-19, 13 mai 2021

Până astăzi, 13 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.069.770 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.020.194 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 953 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20917261,44
2.Arad23475140,80
3.Argeș27006320,99
4.Bacău25892210,49
5.Bihor28872231,13
6.Bistrița-Năsăud1176190,74
7.Botoșani14022110,44
8.Brașov43293291,00
9.Brăila1314290,75
10.Buzău12415180,57
11.Caraș-Severin11244261,17
12.Călărași9962150,56
13.Cluj56956651,38
14.Constanța42615410,75
15.Covasna8408150,91
16.Dâmbovița22326160,53
17.Dolj26399250,62
18.Galați27345240,77
19.Giurgiu1092280,56
20.Gorj916120,22
21.Harghita816670,86
22.Hunedoara22712170,88
23.Ialomița1068330,53
24.Iași42041150,51
25.Ilfov44759221,32
26.Maramureș20246130,33
27.Mehedinți8232120,75
28.Mureș23700211,07
29.Neamț18646220,71
30.Olt14441250,56
31.Prahova34693681,19
32.Satu Mare1290050,38
33.Sălaj10846100,89
34.Sibiu26148261,16
35.Suceava24018150,30
36.Teleorman13569140,81
37.Timiș53949461,02
38.Tulcea829840,61
39.Vaslui1584190,37
40.Vâlcea16242210,71
41.Vrancea10569150,60
42.Mun. București182185951,30
43.Cazuri noi nealocate pe județe  753*39 
 TOTAL1.069.770953 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 256 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD3
3ARGEŞ9
4BACĂU2
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI8
8BRĂILA2
9BRAŞOV5
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ14
14CONSTANŢA26
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ2
18GALAŢI14
19GIURGIU2
20GORJ2
21HARGHITA2
22HUNEDOARA5
23IALOMIŢA5
24IAŞI6
25ILFOV9
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI46
29MUREŞ7
30NEAMŢ5
31OLT4
32PRAHOVA15
33SĂLAJ2
34SATU MARE3
35SIBIU6
36SUCEAVA7
37TELEORMAN5
38TIMIŞ8
39TULCEA1
40VÂLCEA2
41VASLUI2
42VRANCEA1
 TOTAL256

Până astăzi, 29.308 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.05.2021 (10:00) – 13.05.2021 (10:00) au fost raportate 75 de decese (47 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Iași, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 25 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

73 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 5.475. Dintre acestea, 829 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.587.984 de  teste RT-PCR și 1.004.165 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.532 de teste RT-PCR (12.908 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.624 la cerere) și 10.690 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 16.007 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.955 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 41.631 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 139 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.054 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 810 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 12 mai, 3.595 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 763.990 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.530 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 52 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 190 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 29 aprilie 2021 – 6 mai 2021, au fost raportate 30.983.201 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Franţa5.652.247(+154.203)104.848(+1.961)    373.975           –
Regatul Unit4.420.201(+15.319)127.538   (+110)      15.147           –
Italia4.044.762(+82.088)121.177(+1.939) 3.636.089           –
Spania3.540.430(+51.961)  78.293   (+555)    150.376           –
Germania3.425.982(+126.657)  83.276(+1.652) 3.231.090           –

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 12 MAI 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
 153.220.576  (+5.776.728) 3.209.416 (+91.874)95.390.977            –   

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/. Datele privind persoanele vindecate au fost actualizate la data de 11 mai 2021, numărul acestora (total și defalcat pe state) nefiind revizuit pentru data de 12 mai 2021.

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 29 aprilie 2021 – 6 mai 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

You may also like...

Sari la conținut