Informare COVID -19, Grupul de Comunicare Strategică, 15 februarie, ora 13.00

Informare COVID-19 15.02.2021
Informare COVID-19 15.02.2021

Până astăzi, 15 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 763.294 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

709.520 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.331 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14693362,09
2.Arad16422341,25
3.Argeș20687270,57
4.Bacău19450570,95
5.Bihor20644160,78
6.Bistrița-Năsăud850010,73
7.Botoșani10407151,14
8.Brașov30382462,22
9.Brăila9547110,57
10.Buzău9261110,54
11.Caraș-Severin802720,98
12.Călărași740740,71
13.Cluj377892252,49
14.Constanța30987161,29
15.Covasna57460,57
16.Dâmbovița17107230,83
17.Dolj184311051,19
18.Galați19605250,9
19.Giurgiu752070,74
20.Gorj6292201,33
21.Harghita601640,58
22.Hunedoara14612371,8
23.Ialomița7945160,85
24.Iași32451310,8
25.Ilfov29832302,12
26.Maramureș15327702,99
27.Mehedinți5786110,72
28.Mureș17400101,1
29.Neamț13393291,05
30.Olt10968180,74
31.Prahova26730280,75
32.Satu Mare909871,64
33.Sălaj758071,54
34.Sibiu19173261,24
35.Suceava20076331,38
36.Teleorman9456421,24
37.Timiș354431293,71
38.Tulcea623440,55
39.Vaslui12514290,89
40.Vâlcea11393210,77
41.Vrancea796390,36
42.Mun. București1236532242,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe1347*-165 
 TOTAL763.2941.331 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 305 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD11
3ARGEŞ4
4BACĂU6
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI22
8BRĂILA1
9BRAŞOV1
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN 
13CLUJ8
14CONSTANŢA52
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ1
18GALAŢI7
19GIURGIU3
20GORJ17
21HARGHITA3
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA5
24IAŞI11
25ILFOV4
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI41
29MUREŞ8
30NEAMŢ2
31OLT1
32PRAHOVA13
33SĂLAJ 
34SATU MARE2
35SIBIU3
36SUCEAVA 
37TELEORMAN 
38TIMIŞ25
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI2
42VRANCEA 
 TOTAL305

Până astăzi, 19.445 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.02.2021 (10:00) – 15.02.2021 (10:00) au fost raportate 79 de decese (50 bărbați și 29 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și  București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 26 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de peste 80 de ani.

74 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.048. Dintre acestea, 941 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.725.543 de teste RT-PCR și 206.277 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.945 de teste RT-PCR (4.194 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.751 la cerere) și 3.830 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.646 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.069 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.158 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 133 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.470 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 14 februarie, 6.757 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.265.955 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 8.648 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.304 în Italia, 2.195 în Spania, 193 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.116 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 43 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore  și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 151 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 25 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 4 – 11 februarie 2021, au fost raportate 20.478.718 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Regatul Unit3.959.784(+142.608)112.798(+6.640)      10.914       (+64)
Franţa3.337.048(+139.934) 78.965 (+2.908)    244.962           –
Spania2.989.085(+166.280) 62.295 (+3.214)    150.376           –
Italia2.636.738(+83.706) 91.273 (+2.757) 2.225.519    (+9.469)
Germania2.288.545(+66.574) 61.675 (+4.555) 2.136.933    (+8.931)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 14 FEBRUARIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
 106.472.660 (+3.024.450)2.323.103  (+86.650)61.074.946   (+241.327)  

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 4 – 11 februarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 13 – 14 februarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

You may also like...

Sari la conținut