Informare COVID -19, Grupul de Comunicare Strategică, 20 aprilie, ora 13.00

Informare COVID-19, 20 aprilie 2021
Informare COVID-19, 20 aprilie 2021

Până astăzi, 20 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.034.003 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

950.242 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.931 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19972563,02
2.Arad22703693,03
3.Argeș25896622,10
4.Bacău25135481,67
5.Bihor275911372,83
6.Bistrița-Năsăud11278282,12
7.Botoșani13637321,37
8.Brașov42084993,19
9.Brăila12650312,29
10.Buzău11915261,62
11.Caraș-Severin10480302,27
12.Călărași9625251,50
13.Cluj548851924,61
14.Constanța41412532,76
15.Covasna7903322,76
16.Dâmbovița21803411,50
17.Dolj25491281,73
18.Galați26318642,44
19.Giurgiu10597182,13
20.Gorj9004140,75
21.Harghita7674321,35
22.Hunedoara21947943,16
23.Ialomița10364241,95
24.Iași41055781,70
25.Ilfov43424564,96
26.Maramureș19926230,73
27.Mehedinți7845281,45
28.Mureș22539872,55
29.Neamț17893721,71
30.Olt13930241,55
31.Prahova32949762,31
32.Satu Mare12604501,37
33.Sălaj10434362,07
34.Sibiu25133422,77
35.Suceava23598250,71
36.Teleorman12993782,37
37.Timiș524221013,10
38.Tulcea8027131,94
39.Vaslui15489251,15
40.Vâlcea15658462,29
41.Vrancea10125371,38
42.Mun. București1761545004,71
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1441*299 
 TOTAL1.034.0032.931 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 618 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA16
2ARAD18
3ARGEŞ12
4BACĂU11
5BIHOR9
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI11
8BRĂILA4
9BRAŞOV22
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN15
13CLUJ21
14CONSTANŢA40
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ30
18GALAŢI23
19GIURGIU14
20GORJ9
21HARGHITA3
22HUNEDOARA29
23IALOMIŢA3
24IAŞI21
25ILFOV16
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI77
29MUREŞ17
30NEAMŢ17
31OLT7
32PRAHOVA18
33SĂLAJ7
34SATU MARE20
35SIBIU8
36SUCEAVA14
37TELEORMAN11
38TIMIŞ32
39TULCEA5
40VÂLCEA3
41VASLUI18
42VRANCEA10
 Total618

Până astăzi, 26.618 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.04.2021 (10:00) – 20.04.2021 (10:00) au fost raportate 237 de decese (145 bărbați și 92 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 16 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 66 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 91 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 59 decese la categoria de peste 80 de ani.

220 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 11 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.113. Dintre acestea, 1.432 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.154.381 de teste RT-PCR și 796.282 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.388 de teste RT-PCR (13.178 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.210 la cerere) și 12.358 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 424 de teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 20 aprilie a.c.

Pe teritoriul României, 46.551 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.837 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 42.658 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 131 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.278 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 748 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 19 aprilie, 5.088 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 993.745 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.509 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 47 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 2 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 3 în Singapore, 3 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația și Finlanda. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 189 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 8 aprilie – 15 aprilie 2021, au fost raportate  28 496 538  de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Franţa5.058.680(+236.210)  98.778(+2.100)    328.718      (+1.132)
Regatul Unit4 373 343(+13.955)127.100  (+264)      14.040           (+53)
Italia3.769.814(+101.550)114.254(+3.224) 3.268.262     (+19.669)
Spania3.370.256(+58.931)  76.525   (+742)    150.376           –
Germania3.011.513(+117.630)  78.452(+1.439) 2.811.890     (+16.810)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 18 APRILIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
 136.508.474 (+4.869.382) 2.944.827 (+86.961)81.306.846   (+517.952)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 8 aprilie – 15 aprilie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 17 aprilie – 18 aprilie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

You may also like...

Sari la conținut