Informare COVID -19, Grupul de Comunicare Strategică, 21 aprilie, ora 13.00

Informare COVID-19, 21 aprilie 2021
Informare COVID-19, 21 aprilie 2021

Până astăzi, 21 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.037.009 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

954.868 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.006 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20060882,99
2.Arad22787842,99
3.Argeș25964682,03
4.Bacău25216811,56
5.Bihor277161252,77
6.Bistrița-Năsăud11323452,11
7.Botoșani13671341,30
8.Brașov421851013,07
9.Brăila12708582,28
10.Buzău11965501,59
11.Caraș-Severin10536562,26
12.Călărași9646211,51
13.Cluj551062214,39
14.Constanța415561442,68
15.Covasna7977742,83
16.Dâmbovița21847441,45
17.Dolj25563721,65
18.Galați26411932,35
19.Giurgiu10638411,97
20.Gorj9019150,72
21.Harghita7702281,42
22.Hunedoara22007603,08
23.Ialomița10386221,85
24.Iași41119641,66
25.Ilfov435731494,61
26.Maramureș19955290,73
27.Mehedinți7873281,38
28.Mureș22616772,52
29.Neamț17960671,70
30.Olt14001711,55
31.Prahova330711222,24
32.Satu Mare12635311,37
33.Sălaj10466322,08
34.Sibiu25201682,73
35.Suceava23631330,70
36.Teleorman13023302,31
37.Timiș525291072,94
38.Tulcea8045181,90
39.Vaslui15515261,08
40.Vâlcea15717592,23
41.Vrancea10168431,33
42.Mun. București1766565024,51
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1266*-175 
 TOTAL1.037.0093.006 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 533 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA9
2ARAD10
3ARGEŞ25
4BACĂU4
5BIHOR9
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI2
8BRĂILA1
9BRAŞOV17
10BUZĂU14
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ20
14CONSTANŢA60
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA9
17DOLJ3
18GALAŢI15
19GIURGIU9
20GORJ2
21HARGHITA1
22HUNEDOARA17
23IALOMIŢA8
24IAŞI14
25ILFOV14
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI70
29MUREŞ18
30NEAMŢ5
31OLT5
32PRAHOVA20
33SĂLAJ6
34SATU MARE12
35SIBIU16
36SUCEAVA10
37TELEORMAN30
38TIMIŞ27
39TULCEA6
40VÂLCEA2
41VASLUI14
42VRANCEA3
 Total533

Până astăzi, 26.793 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.04.2021 (10:00) – 21.04.2021 (10:00) au fost raportate 175 de decese (86 bărbați și 89 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare,  Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 16 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 52 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 55 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de peste 80 de ani.

160 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.561. Dintre acestea, 1.436 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.178.943 de teste RT-PCR și 806.564 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.562 de teste RT-PCR (14.919 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.643 la cerere) și 10.282 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 45.391 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.475 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 41.888 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 90 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.591 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 677 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 20 aprilie, 4.272 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 753.300 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.510 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 47 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 2 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 4 în Singapore, 3 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația și Finlanda. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 189 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 8 aprilie – 15 aprilie 2021, au fost raportate  28 496 538  de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Franţa5.058.680(+236.210)  98.778(+2.100)    330.790      (+2.072)
Regatul Unit4 373 343(+13.955)127.100   (+264)      14.054           (+14)
Italia3.769.814(+101.550)114.254(+3.224) 3.290.715     (+22.453)
Spania3.370.256(+58.931)  76.525   (+742)    150.376           –
Germania3.011.513(+117.630)  78.452(+1.439) 2.831.440     (+19.550)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 20 APRILIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
 136.508.474 (+4.869.382) 2.944.827 (+86.961)81.933.101   (+626.255) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 8 aprilie – 15 aprilie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 19 aprilie – 20 aprilie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

You may also like...

Sari la conținut