Informare COVID -19, Grupul de Comunicare Strategică, 27 mai, ora 13.00

Informare COVID-19, 27 mai 2021
Informare COVID-19, 27 mai 2021

Până astăzi, 27 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.076.840 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.036.646 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 307 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21158170,75
2.Arad2358550,30
3.Argeș27272130,48
4.Bacău2599670,18
5.Bihor2915230,51
6.Bistrița-Năsăud1184810,37
7.Botoșani1412640,27
8.Brașov43569160,48
9.Brăila1324320,31
10.Buzău1253970,31
11.Caraș-Severin1140790,67
12.Călărași1002660,25
13.Cluj57392170,70
14.Constanța42847170,37
15.Covasna851950,52
16.Dâmbovița2242810,28
17.Dolj2655260,26
18.Galați27533130,33
19.Giurgiu1099050,28
20.Gorj919800,12
21.Harghita8241100,27
22.Hunedoara2283160,34
23.Ialomița1073710,23
24.Iași4229090,28
25.Ilfov44992100,54
26.Maramureș2033930,22
27.Mehedinți831140,39
28.Mureș2387350,37
29.Neamț18871120,42
30.Olt1455240,31
31.Prahova35089170,60
32.Satu Mare1295850,19
33.Sălaj1091550,36
34.Sibiu2641190,63
35.Suceava2414130,20
36.Teleorman1365930,33
37.Timiș54212100,44
38.Tulcea841570,47
39.Vaslui1592650,19
40.Vâlcea1636960,39
41.Vrancea1065810,28
42.Mun. București183158280,50
43.Cazuri noi nealocate pe județe  512*-10 
 TOTAL1.076.840307 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 110 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA9
2ARAD0
3ARGEŞ8
4BACĂU0
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV3
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ3
14CONSTANŢA2
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ1
18GALAŢI3
19GIURGIU1
20GORJ1
21HARGHITA0
22HUNEDOARA4
23IALOMIŢA0
24IAŞI4
25ILFOV3
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI15
29MUREŞ2
30NEAMŢ14
31OLT0
32PRAHOVA6
33SĂLAJ3
34SATU MARE2
35SIBIU1
36SUCEAVA0
37TELEORMAN1
38TIMIŞ2
39TULCEA3
40VÂLCEA2
41VASLUI1
42VRANCEA0
 Total110

Până astăzi, 30.131 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.05.2021 (10:00) – 27.05.2021 (10:00) au fost raportate 39 de decese (21 bărbați și 18 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Gorj, Harghita, Iași, Mureș, Neamț, Prahova,  Satu Mare, Timiș și Vâlcea.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani, 8 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 14 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 14 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.841. Dintre acestea, 485 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.837.772 de  teste RT-PCR și 1.134.709  teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.816 teste RT-PCR (11.325 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.491 la cerere) și 10.334 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 8.304 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.147 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 34.101 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 82 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 659 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 704 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 26 mai, 943 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 277.050 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.543 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 65 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 191 de cetățeni români aflați în străinătate, 35 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 13 mai 2021 – 20 mai 2021, au fost raportate 32.378.152 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Franţa5.877.787  (+100.700)107.645  (+1.224)
Regatul Unit4.450.777    (+15.917)127.679       (+74)
Italia4.159.122    (+47.912)124.156  (+1.323)
Spania3.615.860    (+34.468)  79.432     (+537)
Germania3.598.846    (+71.595)  86.160  (+1.331)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 26 MAI 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 163.738.674  (+5.065.034) 3.384.750   (+85.182)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 13 mai 2021 – 20 mai 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

You may also like...

Sari la conținut