Informare COVID -19, Grupul de Comunicare Strategică, 28 mai, ora 13.00

Informare SARS-CoV-2, 28 mai 2021
Informare SARS-CoV-2, 28 mai 2021

Până astăzi, 28 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.077.161 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.037.729 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 321 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21168100,70
2.Arad2358940,28
3.Argeș27286140,42
4.Bacău2600370,16
5.Bihor2916190,48
6.Bistrița-Năsăud1185130,29
7.Botoșani1412930,24
8.Brașov43585160,44
9.Brăila1325070,30
10.Buzău1254230,29
11.Caraș-Severin1141470,57
12.Călărași1002930,24
13.Cluj5739750,61
14.Constanța4285250,33
15.Covasna852230,47
16.Dâmbovița2243460,23
17.Dolj2656190,23
18.Galați27544110,30
19.Giurgiu1099110,23
20.Gorj919910,11
21.Harghita8251100,24
22.Hunedoara2284090,31
23.Ialomița1074360,22
24.Iași42302120,25
25.Ilfov45006140,47
26.Maramureș2034120,20
27.Mehedinți831430,35
28.Mureș2387300,33
29.Neamț1887760,43
30.Olt1455530,27
31.Prahova35106170,57
32.Satu Mare1295910,16
33.Sălaj1091610,29
34.Sibiu2641980,59
35.Suceava2414870,19
36.Teleorman1366120,29
37.Timiș54224120,41
38.Tulcea841610,44
39.Vaslui1592820,18
40.Vâlcea1637230,36
41.Vrancea1066240,27
42.Mun. București183192340,46
43.Cazuri noi nealocate pe județe  549*37 
 TOTAL1.077.161321 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 85 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD1
3ARGEŞ3
4BACĂU4
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV2
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ5
14CONSTANŢA4
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ1
18GALAŢI2
19GIURGIU1
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA5
23IALOMIŢA1
24IAŞI2
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI11
29MUREŞ1
30NEAMŢ4
31OLT1
32PRAHOVA7
33SĂLAJ1
34SATU MARE0
35SIBIU1
36SUCEAVA3
37TELEORMAN3
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI3
42VRANCEA0
 Total85

Până astăzi, 30.174 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 27.05.2021 (10:00) – 28.05.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 43 de decese (29 bărbați și 14 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor,  Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova,  Sibiu, Teleorman, Tulcea și Municipiul București.

10 dintre aceste decese sunt antrioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel 1 dintre decese s-a produs în luna noiembrie a anului 2020, 1 în luna ianuarie 2021, 2 în luna martie 2021 și 6 în luna aprilie a acestui an.

Dintre cele 43 de decese, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 12 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

40 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.659. Dintre acestea, 459 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.860.372 de  teste RT-PCR și 1.144.977 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.600 de teste RT-PCR (9.860 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.740 la cerere) și 10.268 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 7.521 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.968 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 34.616 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 81 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 587 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 790 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 27 mai, 1.408 sancțiuni contravenționale, în valoare de 206.900 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.544 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 65 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 191 de cetățeni români aflați în străinătate, 35 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 20 mai 2021 – 27 mai 2021, au fost raportate 32 364 274 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Franţa5.603.666        –108.625     (+980)
Regatul Unit4.462.538    (+11.761)127.679       (+74)
Italia4.192.183    (+33.061)125.225   (+1.069)
Spania3.647.520    (+31.660)  79.711     (+279)
Germania3.651.640    (+52.794)  87.423  (+1.263)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 27 MAI 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 167.552.267  (+3.813.593) 3.467.745 (+82.995)
 

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 20 mai 2021 – 27 mai 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

You may also like...

Sari la conținut