Informare COVID -19, Grupul de Comunicare Strategică, 29 martie, ora 13.00

Informare COVID-19, 29 martie 2021
Informare COVID-19, 29 martie 2021

Până astăzi, 29 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 940.443 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

840.127 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.825 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba18082523,67
2.Arad20277943,35
3.Argeș235981302,30
4.Bacău230781042,05
5.Bihor24602822,84
6.Bistrița-Năsăud10081202,23
7.Botoșani12581651,95
8.Brașov383761855,18
9.Brăila11404402,72
10.Buzău10696351,43
11.Caraș-Severin9396301,85
12.Călărași8786342,42
13.Cluj478862805,71
14.Constanța377062884,17
15.Covasna687712,44
16.Dâmbovița20413782,69
17.Dolj233501162,89
18.Galați236201982,93
19.Giurgiu9587553,56
20.Gorj8527212,20
21.Harghita694691,20
22.Hunedoara19500914,81
23.Ialomița9342382,25
24.Iași381241202,46
25.Ilfov386963278,51
26.Maramureș19171361,82
27.Mehedinți7136302,20
28.Mureș20183482,23
29.Neamț16291362,12
30.Olt12803361,66
31.Prahova299201001,97
32.Satu Mare11657222,33
33.Sălaj9581143,10
34.Sibiu22967863,38
35.Suceava22694281,07
36.Teleorman11506402,48
37.Timiș483531265,98
38.Tulcea7288432,19
39.Vaslui14499271,49
40.Vâlcea14103552,90
41.Vrancea9249211,27
42.Mun. București15701511057,06
43.Cazuri noi nealocate pe județe4496*-521 
 TOTAL940.4433.825 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 685 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA19
2ARAD16
3ARGEŞ15
4BACĂU6
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI25
8BRĂILA5
9BRAŞOV3
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI12
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ15
14CONSTANŢA98
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ 
18GALAŢI27
19GIURGIU3
20GORJ6
21HARGHITA10
22HUNEDOARA19
23IALOMIŢA5
24IAŞI23
25ILFOV46
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI124
29MUREŞ43
30NEAMŢ7
31OLT8
32PRAHOVA13
33SĂLAJ2
34SATU MARE1
35SIBIU11
36SUCEAVA17
37TELEORMAN28
38TIMIŞ26
39TULCEA6
40VÂLCEA5
41VASLUI1
42VRANCEA4
 Total685

Până astăzi, 23.234 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.03.2021 (10:00) – 29.03.2021 (10:00) au fost raportate 120 de decese (69 bărbați și 51 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 42 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de peste 80 de ani.

111 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.185. Dintre acestea, 1.398 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.658.431 de teste RT-PCR și 577.996 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 8.353 de teste RT-PCR (6.323 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.030 la cerere) și 6.002 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 70.082 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.321 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.823 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 104 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.506 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 28 martie, 10.131 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 2.277.966 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.496 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.118 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 8 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 46 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 2 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 3 în Singapore, 3 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 189 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 18 martie 2021 – 25 martie 2021, au fost raportate 25.220.376 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Regatul Unit4.296.583(+38.145)126.155 (+639)      12.774        (+62)
Franţa4.282.603(+210.941) 92.305(+1.850)    296.581      (+402)
Italia3.376.376(+153.234)104.942  (+2.797) 2.850.889  (+17.950)
Spania3.228.803(+33.741)  73.543 (+1.119)    150.376           –
Germania2.667.225(+91.376)  74.714  +1.296) 2.499.010    (+9.812)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 28 MARTIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
 123.636.852 (+3.368.425) 2.721.891 (+62.089)72.126.719   (+354.894)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 18 martie 2021 – 25 martie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 27 martie – 28 martie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

You may also like...

Sari la conținut