Informare COVID -19, Grupul de Comunicare Strategică, 5 mai, ora 13.00

Informare COVID-19, 05 mai 2021
Informare COVID-19, 05 mai 2021

Până astăzi, 5 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.060.895 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.002.985 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.564 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20642401,80
2.Arad23326251,41
3.Argeș26654421,19
4.Bacău2573350,82
5.Bihor28549621,64
6.Bistrița-Năsăud11647251,06
7.Botoșani13914120,65
8.Brașov42986591,38
9.Brăila13019151,11
10.Buzău12285130,80
11.Caraș-Severin11026301,65
12.Călărași9877150,84
13.Cluj56406991,95
14.Constanța42327331,18
15.Covasna8288121,44
16.Dâmbovița22201260,78
17.Dolj26181280,95
18.Galați27076451,15
19.Giurgiu1083890,88
20.Gorj912360,34
21.Harghita8013191,00
22.Hunedoara22533621,34
23.Ialomița10622120,87
24.Iași41776470,75
25.Ilfov44432532,06
26.Maramureș20158170,45
27.Mehedinți8122230,97
28.Mureș23415201,53
29.Neamț18431340,93
30.Olt14286170,82
31.Prahova34161701,46
32.Satu Mare1282370,65
33.Sălaj10729101,23
34.Sibiu25868361,53
35.Suceava23894290,36
36.Teleorman13444531,24
37.Timiș53586771,55
38.Tulcea8225110,84
39.Vaslui15763170,51
40.Vâlcea16110291,13
41.Vrancea10449170,82
42.Mun. București1809321932,17
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1025*110 
 TOTAL1.060.8951.564 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 406 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA3
2ARAD12
3ARGEŞ18
4BACĂU6
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI9
8BRĂILA2
9BRAŞOV10
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ21
14CONSTANŢA14
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA8
17DOLJ2
18GALAŢI18
19GIURGIU4
20GORJ5
21HARGHITA1
22HUNEDOARA12
23IALOMIŢA4
24IAŞI17
25ILFOV11
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI81
29MUREŞ17
30NEAMŢ7
31OLT7
32PRAHOVA12
33SĂLAJ6
34SATU MARE3
35SIBIU5
36SUCEAVA5
37TELEORMAN18
38TIMIŞ19
39TULCEA0
40VÂLCEA2
41VASLUI6
42VRANCEA4
 TOTAL406

Până astăzi, 28.616 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.05.2021 (10:00) – 05.05.2021 (10:00) au fost raportate 142 de decese (73 bărbați și 69 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș,  Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui,  Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 7 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 51 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 36 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

135 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.810. Dintre acestea, 1.121 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.420.545 de  teste RT-PCR și 922.015 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.559 de teste RT-PCR (13.048 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.511 la cerere) și 12.423 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 22.691 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.933 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.070 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 113 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.717 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 953 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 4 mai, 3.580 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 789.370 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.526 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 48 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 190 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 22 aprilie – 29 aprilie 2021, au fost raportate 30.290.698 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Franţa5.498.044(+208.518)102.887(+2.125)    364.859      (+1.818)
Regatul Unit4.404.882(+17.062)127.428   (+158)      14.839         (+155)
Italia3.962.674(+92.543)119.238(+2.311) 3.524.194    (+18.477)
Spania3.488.469(+60.115)  77.738   (+636)    150.376           –
Germania3.299.325(+145.626)  81.624(+1.618) 3.095.570    (+41.800)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 4 MAI 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
 147.443.848  (+5.637.892) 3.117.542 (+90.640)90.946.819   (+720.915)   

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 22 aprilie – 29 aprilie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 3 mai – 4 mai 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

You may also like...

Sari la conținut